Aandacht voor de oudere patiënt op alle afdelingen Jaap Krulder - geriater: Het feit dat de geriatrie bij uitstek een medisch vakgebied is dat wordt gekenmerkt door de complexiteit van klachten en problemen oefende indertijd op Jaap Krulder de grootste aantrekkingskracht uit. Geriatrie gaat uit van een holistische benadering van de patiënt. Holistisch in die zin dat de geriater alle tijd neemt voorz'n onderzoeken en het praten met de patiënt, diens gezins- en familieleden, mantelzorgers, maar ook de huisarts en andere betrokkenen die dichtbij de patiënt staan. Krulder: 'Het is allang niet meer zo dat de geriatrie zich bezighoudt met oude mensen in de vroegere betekenis van het woord. Wij leven in een maatschappij waarin de leeftijdsgrenzen opschuiven. Naar ons gevoel blijven we langer jong, maar de werkelijkheid is dat ons lichaam ouder wordt en anders gaat functioneren. De grote uitdaging van de geriatrie is de ingewikkelde combinatie van lichamelijke en psychische beelden en de invloed daarop van een sociale en maatschappelijke achtergrond. Het is vaak zoeken om vanuit de vele symptomen inzicht te krijgen in het klachtenpatroon en de juiste diagnose te kunnen stellen. De geriater behandelt vooral lichamelijke klachten van ouderen, met name wanneer er sprake is van meerdere problemen die meer of minder met elkaar in verband lijken te staan. Geriatrie is een betrekkelijk jong specialisme dat aan invloed won naarmate uit onderzoeken duidelijker werd dat ook een ogenschijnlijk fitte tachtiger er rekening mee moet houden dat haar of zijn lichaam anders reageert. Laat staan dus een oudere patiënt die soms wat vergeetachtig is, wel eens is gevallen, wat moeite heeft met opstaan maar om een heel andere lichamelijke reden bij de huisarts of in het ziekenhuis komt. Dan is het goed dat even naar het gehele plaatje wordt gekeken. Momenteel zijn aan de afdeling vier geriaters verbonden. Dat is veel. Maar inmiddels is de geriatrische afdeling van het Vlietland Ziekenhuis toonaangevend in de gehele regio. Poliklinische faciliteiten in Hoek van Holland en Maassluis steunen op het Vlietland Ziekenhuis. Vanuit het Ruwaard van Puttenziekenhuis in Spijkenisse worden patiënten naar ons verwezen. Daarnaast hebben we een goede samenwerking met Reinier de Graaf en het Franciscus. Niet alleen is geriatrie een betrekkelijk jong specialisme, de afdeling zoals hij nu bestaat werd pas in 2005 gevormd. Jaap Krulder zelf is de grondlegger ervan en tot op de dag van vandaag de pleitbezorger en stimulator tegelijk. Zijn enthousiasme is aanstekelijk. Voordien werkte hij in het Erasmus MC. Een academisch ziekenhuis waarin hij als chef de clinique een belangrijke functie had. 'Het zou voor de hand hebben gelegen als ik had gekozen voor de wetenschappelijke kant van het vak', zegt hij. 'Maar het werken met mensen trok me meer. Bovendien zag ik het als een uitdaging om in dit algemene ziekenhuis met geïntegreerde basiszorg een afdeling op te richten die toonaangevend zou zijn in de gehele regio. Dus heb ik na lang wikken en wegen de uitnodiging aangenomen van de voorbereidingsgroep die in Vlaardingen en Schiedam al een geriatrisch netwerk had opgezet.' De keuze voor geriatrie als prominent specialisme lag voor het Vlietland Ziekenhuis om meerdere redenen voor de hand. Hiermee sluit het Vlietland aan op de behoeften van een groeiende vergrijsde bevolkingsgroep in het verzorgingsgebied. De keuze van de patiënt, maar ook van de zorgverzekeraar gaat uit naar het ziekenhuis dat gespecialiseerd is, maar ook een lage drempel kent en goed bereikbaar is. Echter, om voldoende specifieke ervaring op te doen dient het ziekenhuis ook de capaciteit te hebben om aan de vraag te voldoen. Jaap Krulder: Nu...., op het gebied van de oncologie ga je dat met een algemeen ziekenhuis niet redden. En ook hartchirurgie maakt dan geen kans. Maar heel anders ligt het natuurlijk in het geval van de Vlietland Borstkliniek en de Vlietland Geriatrie. Op die gebieden bedienen wij een groot publiek, hebben we de expertise in huis en de gedreven mensen om de betreffende afdelingen tot op het hoogste niveau te brengen.' Krulder: 'De geriatrie heeft in de loop der jaren steeds meer een gezicht gekregen. Nieuwe initiatieven zoals een geheugenpoli en een valpoli dragen daaraan bij. Specialiseren is een kwestie van keuzes kunnen en durven maken Musis 8

Musis | 2011 | | pagina 8