Nog een heel terrein te winnen Maar ook de huisvesting in het Vlietland speelt een rol. Omdat het een nieuw gebouwd ziekenhuis is, konden we rekening houden met allerlei ruimtelijke voorzieningen. De keuze voor vestiging van de afdeling aan het eind van de gang is bewust gemaakt. Dit maakt dat we geen doorloop op de gangen hebben, dat de verschillende onderafdelingen rustig bij elkaar liggen en de huiskamer ook echt een huiskamer is voor alle tijdelijke bewoners van de afdeling. Dat is belangrijk. Rust is een eerste vereiste bij onderzoek, behandeling en begeleiding van de patiënten. We besteden hier ook veel zorg aan de opleiding. Momenteel zijn we met vier geriaters, gespecialiseerde therapeuten en verpleegkundigen en straks krijgen we er ook op andere plaatsen handen bij.' De toekomst van de Vlietland Geriatrie ligt mede in het bevorderen van aandacht voor de oudere patiënt op andere afdelingen. Niet uit eerbied voor de ouderdom, maar omdat heel veel klachten bij oudere patiënten een meerledige achtergrond hebben. Hoe komt hij of zij aan die gebroken heup, dat is de vraag. Vallen in huis kan zoveel oorzaken hebben, van duizeligheid tot slecht zien of het vergeten om de rollator te pakken. Jaap Krulder: 'Ouderen komen overal in het ziekenhuis en in een aantal gevallen kan het noodzakelijk zijn dat de afdeling geriatrie in een behandelplan wordt betrokken. De begeleiding van oudere patiënten brengen we daarom op alle afdelingen onder de aandacht. En gelukkig met succes. Van oudere patiënten - om welke reden ze ook in het ziekenhuis terecht komen - wordt de status in een overleg met andere artsen met extra aandacht bekeken. Wie vijf medicijnen of meer gebruikt krijgt eveneens extra aandacht. Is die mix van medicijnen wel goed, wordt er niet teveel gebruikt en wat zijn de bijwerkingen. En hetzelfde gebeurt met patiënten bij wie een onbegrepen achteruitgang wordt geconstateerd'. De samenwerking met huisartsen is van eminent belang voor een ziekenhuis dat aan geriatrie zo'n prioriteit geeft. 'Die samenwerking is uitstekend', zegt Krulder. 'We staan open voor hun vragen, treden graag in overleg en zorgen voor een goede informatie. Dat is belangrijk. De huisarts staat het dichtst bij de oudere patiënt, kent diens geschiedenis en maatschappelijke achtergrond en kan ons inlichten over een langere periode. De huisarts is ook een belangrijke schakel in de begeleiding van de patiënt en kan desgewenst, samen met thuiszorg enige controle uitoefenen. We nemen de tijd voor elke patiënt. Dat is het profiel van de Vlietland Geriatrie. Onze focus is gericht op de oudere patiënt. Dat beschouwen wij als een speciale verantwoordelijkheid binnen dit algemene ziekenhuis en maakt dat het Vlietland een ziekenhuis is met een missie. Maaike Bisschop - geriater: Voor Maaike Bisschop lag de keuze voor de geriatrie min of meer voor de hand. Haar moeder werkte in een verpleeghuis. En zijzelf vervulde daarin, als bijverdienste in haar studententijd, allerlei baantjes. 'Bovendien is geriatrie een betrekkelijk jong specialisme. Een vak dat volop in beweging is, interessant is en heel veelzijdig. Maaike Bisschop: 'Als geriater ontmoet je een breed scala van personen. Er zijn de echte verwijzingen naar de geheugenpoli, de valpoli of in verband met een door de huisarts of specialist opgemerkte algehele achteruitgang. Het kunnen onschuldige klachten betreffen, maar ook in het kader van een lichamelijke of psychische ziekte. Wij kijken hier naar de hele patiënt en nemen daar ook ruim de tijd voor. Het lichamelijke en neurologisch onderzoek is uitgebreid, waarbij we proberen op alle details in te gaan die van belang kunnen zijn'. 'Dus ook de sociale status is van belang. Die kan sterk uiteenlopen. Iemand van 91 die nog zelfstandig op een flatje woont, is een heel ander mens dan hij of zij die omringd door familie een uitstekende verzorging geniet. De sociale status kan heel bepalend zijn voor de kwaliteit van leven, maar ook voor de lichamelijke gesteldheid. En heeft daarnaast invloed op het nazorgtraject'. Heel bewust heeft Maaike Bisschop gekozen voor een specialisatie als geriater. Ook omdat ze met de ouderenverpleging al sinds haar vroege jeugd vertrouwd is. Maaike Bisschop: 'Geriatrie is een heel breed vak. Je bent betrokken in behandeling van zowel de cognitieve als lichamelijke problematiek en onderhoudt nauwe betrekkingen met de familie, mantelzorg en nazorg. Als geriater kun je heel veel voor de mensen betekenen. Je probeert de kwaliteit van leven zo lang mogelijk hoog te houden en mensen zo lang mogelijk zelfstandig. Je kan juist nog veel bereiken, ondanks dat men denkt dat dat bij ouderen niet meer mogelijk is. Geriatrie wordt daarom vaak niet als sexy vak gezien, zoals bijvoorbeeld de chirurgie. Pas als je ermee te Geriatrie wordt daarom vaak niet als sexy vak gezien zoals bijvoorbeeld chirurgie vervolg op pagina 10 9 Musis

Musis | 2011 | | pagina 9