Het duizenddingendoekje van Schiedam wil Rotterdam veroveren ook tekst: Hans van der Sloot foto's: Jan van der Ploeg Ze betitelt zichzelf als het 'duizenddingendoekje van Schiedam'. Waarmee ze maar wil zeggen dat het oppoetsen van het imago van de molen- en jeneverstad om tal van initiatieven vraagt, waarvoor altoos te weinig man- en vrouwkracht beschikbaar is en het geld ontbreekt om de zaak groter aan te pakken. 'Het gaat goed', zegt ze, 'maar er is nog veel te doen. Dat is dus een stimulans voor een creatieve aanpak.' De vraag hoe de toeristische toekomst van Schiedam eruit zal zien is zeer op z'n plek met de huidige economische vooruitzichten. De afgelopen jaren is flink geïnvesteerd in het vergroten van de toeristische aantrekkelijkheid. Ook wordt nagedacht over de manier waarop het intra-Schiedamse bezoek - dat van de bewoners van Schiedam-Noord aan het centrum - omhoog kan worden gekrikt. De poging om Schiedam als toeristenstad aantrekkelijk te maken en de eigen bevolking meer bij de stad te betrekken kan niet los worden gezien van de grote inspanningen om de Hoogstraat weer toonbaar te maken en aantrekkelijk voor winkelvestiging. Dit laatste dan aangevuld met een herstelde, maar nog lege Monopole, een straks prachtig herstelde Havenkerk, een Korenbeurs waarover veel wordt gesproken en die vraagt om een invulling van dat schitterende monument en het Zakkendragershuisje, een alleraardigst monument maar voor de meeste doelen onbruikbaar en dus voorlopig helaas een lege dop, zonder bestemming. Annemiek Loef is aangezocht en aangesteld om met 'ontdekschiedamnu.nl' zowel toeristen naar Schiedam te trekken als het zelfbewustzijn van de Schiedammers op te poetsen én tegelijk de kaders te scheppen waarbinnen projecten gerealiseerd moeten worden. De economische vooruitzichten zijn voor haar een reden temeer om extra aan te pakken. 'Om met Cruijff te zeggen dat elk nadeel z'n voordeel heb, gaat me te ver zegt ze. 'Maar feit is natuurlijk wel dat je zult moeten nadenken over wat je dan wel moet doen, om de problemen het hoofd te bieden. Afwachten wat de toekomst gaat brengen is voor mij geen optie. Die toekomst ziet er misschien niet al te florissant uit. De mensen hebben minder geld en het kleinschalig toerisme waarvan een stad als Schiedam het moet hebben, komt dan automatisch lager uit. Je kunt wel zeggen dat de Nederlanders minstens twee maal per jaar op vakantie gaan en dat er weer meer auto's verkocht worden, maar ga maar kijken in de grote steden hoeveel minder publiek er op de been is. Je moet je niet overgeven aan doemdenken. Maar aan de andere kant moet je ook niet doen of er niets aan de hand is'. Weten waar de hazen zich verstoppen Het benutten van synergetische effecten en opstellen van strategische beleidsplannen, waarover besturen en overlegorganen zo gaarne spreken, vindt ze prachtige 15 Musis

Musis | 2012 | | pagina 15