In haar kantoor staat op tafel een Delfts blauw molentje. Dit had zij graagafgevuld met jenever, als promotieartikel gezien. Daarnaast staat het Zakkendragershuisje. Dit bevat reeds oude klare en is een bescheiden artikel in de VVV- shop. Ook ligt er een tijdschrift dat geheel aan jenever is gewijd en ligt er een ontwerp voor een glossy, waarin de jajem ook al een hoofdrol vervult. eruit moet zien. In de stad is een verandering merkbaar. De Schiedammers zijn iets minder negatief over hun eigen stad. En die stad ziet er met al die projecten die in uitvoering zijn beter uit. Maar er moet goed worden nagedacht over de vulling en bestemming van die faciliteiten die op dit moment beschikbaar komen. Begrippen als Schiedam Horecastad en Schiedam lifestyle kun je niet eindeloos oprekken. Door de bijzondere ligging van Schiedam tussen de tweede stad van Nederland en een zusterstad met een groot agrarisch achterland heb je een aantal beperkingen. Rotterdam heeft op culinair gebied heel veel te bieden van de meest eenvoudige restaurantjes met een keur aan uitheemse keukens tot drie sterren toe. De hoeft geen belemmering te zijn voor de horeca in Schiedam, mits je je goed bewust bent van de aanzuigende werking van zo'n sterke en diverse horeca op een afstand van net vijf kilometer vanaf het centrum van Schiedam. Overigens verwacht ik niet dat het toerisme in Schiedam in gelijke mate gaat teruglopen als bijvoorbeeld in Amsterdam, Den Haag of Delft. Die steden trekken jaarlijks miljoenen bezoekers met een ruim bestedingsbudget. Daarin kun je een gevoelige terugslag verwachten. Want wat kost het niet, een dagje Amsterdam of Delft. In Schiedam daarentegen heeft het toerisme een ander karakter. Bezoekers komen voor de musea of voor de molens of het historisch centrum, lmpulsbezoeken komen in Schiedam nauwelijks voor. Het bestedingspatroon van onze bezoekers is ook anders en staat ook niet zo onder druk.' Waarin Schiedam winst kan maken is het zich realiseren dat de stad, ondanks de gemeentelijke autonomie, deel uitmaakt van het groot-Rotterdams weefsel. Daarom zou Schiedam er goed aan doen om eens nauwkeurig te kijken naar de Rotterdamse analyse van vijf jaar publieksonderzoek onder de titel 'Wij Rotterdammers en cultuur'. De vaststelling dat Schiedammers niet zo veel van Rotterdammers verschillen is daarvoor voldoende. En uit dat onderzoek komen verschillende 'denkertjes' naar voren. Zoals bijvoorbeeld deze ene; 'Er is verschil in cultuurpubliek tussen de stad Rotterdam en de regio Rotterdam. De stad kent meer publiek dat cultuur bij toeval ervaart, in de regio is relatief meer publiek te vinden waarvoor cultuur vanzelfsprekend is'. O ja... zou dit verklaren waarom Schiedam een relatief groot cultureel aanbod kent? En zo ja, kunnen we de resultaten van dit onderzoek dan niet gebruiken in onze eigen toeristische aanpak? Schiedam heeft veel te bieden juist op cultureel gebied. De directeur van de inmiddels bijna opgeheven ONS Henk Eikenbroek, formuleerde het enige jaren geleden, gebaseerd op de praktische ervaringen van zijn bedrijf aldus: 'De grens tussen Rotterdam en de regio ligt tussen Schiedam en Vlaardingen. Dit impliceert dat Schiedam dat op ruime schaal gebruik maakt van Rotterdamse stedelijke voorzieningen, omgekeerd een grotere zuigkracht moet kunnen ontwikkelen'. Annemiek Loef is het daar volkomen mee eens. En meer. Als we kans zien daar meer publiek vandaan te halen volgt Schiedam-Noord vanzelf. We zouden 'ns goed moeten kijken hoe we dit kunnen aanpakken. Er is vlakbij een wereld te winnen'. usis

Musis | 2012 | | pagina 17