Museum vondsten Bij de sloop van het Stedelijk Gymnasium ci»*rii''êï;,!i!ï!S;S;ï' tekst Jeroen ter Brugge Collectie J. ter Brugge Veroorloof mij, lezer, een persoonlijke terugblik. Dit in verband met de sloop van de gebouwen van scholengemeenschap Schravenlant, maar hier vooral van het voormalige Stedelijk Gymnasium. Aan de Burgemeester Van Haarenlaanzijde, aan het water, was deze Schiedamse school met zijn middeleeuwse wortels tot ongeveer 1995 gevestigd. Naar Vlaardingen terugfietsend, zag ik onlangs de laatste steenpuisten overeind staan, getuigen van de bijna voltooide sloop. Half besneeuwd toonde het Gym zijn laatste getande grimlach naar het Schravenlant, waartoe het niet van harte als Siamese tweeling zo lang mee verbonden was en waaraan alleen nog een gapend gat herinnert en een elektriciteitshuisje dat de slopers nog wel van dienst zal zijn. Niet alleen verzette de curatoren en de schoolleiding zich (succesvol) tientallen jaren tegen het volledige samengaan met de rijksscholengemeenschap, ook de leerlingen stonden nog weieens tegenover elkaar. De kaakslag die mij in een pauze trof na de weigering het voetbalveldje te verlaten waar die RSG'ers recht op meenden te hebben, was daar een minder fraai voorbeeld van. Boven fysiek geweld voelden wij gymnasiasten ons natuurlijk ver verheven, maar meer waarschijnlijk dropen wij af vanwege onze getalsmatige minderheid. Sport verbroederde dus niet maar onze sarcastische opmerkingen zullen ook wel een rol gespeeld hebben. Tussen de puinresten is de verwarmingskelder nog aanwezig. Hier trof ik in 1984, bij gebrek aan tegenkandidaten tot preses van de Schiedamse Gymnasiasten Bond verkozen en nieuwsgierig naar de geschiedenis van die leerlingenvereniging, het SGB-archief aan. Een defecte ketel had er een half jaar eerder voor gezorgd dat er een indrukwekkende laag schimmel op stond. Weken lang en vel voor vel volgde het drogen op het ouderlijk wasrek. En daarna meteen naar het gemeentearchief. Was het een fijne school? Chaotisch en een vrijgevochten bende zijn typeringen die zich als eerste opdringen. Maar met overwegend betrokken leerkrachten, die ruimte lieten voor zelfontplooiing. Iets anders had ik niet gewild, maar of iedereen daar zo over dacht? De school zelf was zoals die midden jaren zestig bedoeld was: 'ruim en strak van opzet'. Niet een 'warm' gebouw, maar efficiënt en intiem genoeg om je er thuis te voelen. De verandering in 1967, toen het oude pand (de huidige muziekschool) aan de Lange Nieuwstraat werd verlaten en het nu gesloopte werd betrokken, was er één van dag en nacht. Het in opdracht van de Rijksgebouwendienst gebouwde en door C.C. Vollinga ontworpen ruim opgezette complex was een schoolvoorbeeld van wat we nu 'wederopbouwarchitectuur' noemen. De kantine, waar de klassen volgens ongeschreven regels hun eigen plekje hadden, had speciale aandacht gekregen: aan twee zijden glas en een lange wand die door de Haagse kunstenaar Jan Goeting (1918-1984) in zijn geheel beschilderd was. De abstracte vormen, ongetwijfeld van opgroeiende en lerende kinderen, werden in mijn tijd volledig veronachtzaamd: zwaar vervuild en beschadigd en niemand die er naar om leek te kijken. Nu zal dat helemaal niet meer gaan: met het gebouw is de karakteristieke schildering verdwenen. Hopelijk heeft iemand het geheel nog gefotografeerd. Het lag in de bedoeling dat delen van de gebouwen geïntegreerd zouden worden in de nieuwbouw van het Schravenlant. Dit in het streven het cradle-to-cradleprincipe op de nieuwbouw toe te passen, waarbij oude (bouw) materialen zoveel mogelijk worden hergebruikt. Met de totale sloop is van het behoud van in ieder geval een deel van het gebouw geen sprake meer. Dit tot teleurstelling van de monumentenzorgers, die het complex een hoge architectonische en stedenbouwkundige waardering gaven. Niets rest nog van het gebouw, anders dan een enkele foto en de afbeelding ervan op de schoteltjes die in de jaren '70 en '80 aan de geslaagden als presentje werd meegegeven. Vervaardigd door porseleinfabriek Mosa, inmiddels ook geschiedenis. STEDELIJK GYMNASIUM v SCHIEDAM Musis 18

Musis | 2012 | | pagina 18