De Blokmakerij van Bubbezon ©Jan Menze van Diepen Stichting, Slochteren De titel van deze museumvondst zou in de Suske- en-Wiskereeks niet misstaan, alleen snijdt deze hier wel degelijk hout. Wie in 2012 een willekeurige Vlaardinger vraagt naar het verhaal achter de straatnaam Blokmakersplaats (hoek Hoogstraat/ Liesveld viaduct) zal van het antwoord gespeend blijven. Nee, er zat geen speelgoedwinkel gespecialiseerd in blokkendozen en nee, de firma Blokker die hier jaren haar klanten ontving, ligt ook niet aan de oorsprong van de naam. In een blokmakerij werden katrollen, in de scheepvaart: 'blokken', gemaakt en in een visserijstad als Vlaardingen kon die eertijds niet ontbreken. De naam Blokmakersplaats werd in 1969 na de aanleg van het Liesveldviaduct aan het daarmee ontstane bebouwingsgat in de Hoogstraat gegeven, waarmee gerefereerd werd aan de vervallen Blokmakerssteeg. Deze steeg verbond de Hoogstraat met de Westhavenplaats en stond onder deze naam al sinds de eerste helft van de 18e eeuw bekend. Op de getoonde tekening van Jan Ensing (1819-1894) kijken we vanuit de werkplaats op de Westhavenplaats, waar ook gewerkt werd. Binnen worden op de werktafel met bankschroef de blokken gemaakt, buiten de ook tot de bedrijf behorende masten, pompen en roeispanen voor de scheepsboten (sloepen). Op de bekende gravure van Pronk van de Haven (1745) is de naamgevende blokmakerij, een dwars geplaatst pand met tentdak met rechts daarvan de steeg, van buiten te zien, keurig corresponderende met Ensings tekening. De eeuwenlange aanwezigheid van de blokmakerij op dit punt hangt samen met de stadskraan, schuin voor de deur aan de Haven. Deze diende om de zware last aan en van boord van de schepen te takelen, vooral masten en andere zware scheepsonderdelen. Producten waar de blokmakerij mede in voorzag, maar waarvoor ook de grondstoffen voor aan de kant moesten worden gezet. De blokmakerij was in het bezit van leden van het geslacht Bubbezon, die hier goed mee boerden. Cornelis Bubbezon (1795-1832) bijvoorbeeld was ook reder en scheepsboekhouder en bezat naast (parten in) schepen ook het nodige onroerend goed. Toen hij overleed liet hij zes kinderen en een weduwe, Jaapje Dorsman, na. De laatste zou haar man lang overleven: in 1880 overleed zij op 85-jarige leeftijd. Ook zij kwam uit een welgestelde familie en bij haar stand hoorde de 'redersvrouwendracht'. Haar boedelinventaris uit 1880 geeft daarbij enig inzicht: een gouden hoofdijzer met dito krullen, 'juwelen (diamanten) krulbellen met parels, een juwelen broche, een gouden ring met diamant, gouden slingerbellen en de meer gewone (en aanzienlijk lager getaxeerde) granaten ketting met gouden slot en bellen. Haar kleindochter schonk ruim veertig jaar na haar overlijden grootmoeders kleren aan de Vlaardingsche Oudheidkamer nu beheerd door het Museum Vlaardingen, waarmee deze tot de oudste voorbeelden van de Vlaardingse klederdracht behoren. Jaapje overleefde haar vier zoons en zette de blokmakerij zelfstandig voort. De gekleurde tekening geeft een fraai sfeerbeeld van de blokmakerswerkplaats, zoals die een aantal eeuwen weinig veranderd zal zijn geweest. Het vrij lege interieur stemt overeen met een boedelinventaris van Cornelis Bubbezon uit 1832. In de 'winkel', de hier afgebeelde ruimte zij het zo'n 45 jaar eerder, worden vermeld: 'eenige schijven, blokken, en andere waren, de gereedschappen daaronder begrepen'. Elders in het pand worden ondermeer: 'pok en palmhout, blokken, klooten, dooshoofden, juffers, knien, bossen, stenggaarden, zuigers, mastbanden, honderd schepstokken, twintig haakstokken, twintig slaggaarden en andere waren' genoemd, alle grondstoffen en halfproducten van de blokmakerij. In een loods aan de Havenstraat, niet ver van de winkel vandaan lagen de grote stukken hout opgeslagen: '16 stuks rondhout 5 kelderwinden en enige ongemaakte riemen'. Jan Ensings dochter was gehuwd met Paulus Kikkert, een neefje van 'tante Bubbeson', wat zijn schoonvader de gelegenheid gaf in 1878 een kijkje te nemen in de blokmakerij. 19 Musis

Musis | 2012 | | pagina 19