gezichtspunten. In die biografie is veel verwerkt met betrekking tot de betekenis die Haga heeft gehad voor de relatie tussen Turkije en Nederland. Maar brengt ook heel veel nieuws over de contacten die hij vanuit Istanbul onderhield met zijn Europese ambtsgenoten en over zijn persoonlijk leven. Haga hoorde thuis in een klein gezelschap van diplomaten die met veel durf en verve de belangen van hun land vertegenwoordigden. Haga zeifis vrij zakelijk in zijn berichten aan de Staten- Generaal, de stadhouders en zijn relaties in Nederland. Maar daar staan dan de brieven tegenover van zijn Engelse ambtgenoot die met Shakespeariaans elan uitpakt over zijn Nederlandse collega. En daaruit rijst dan het beeld op hoe Haga met zijn Franse, Engelse en Venetiaanse collega een kleine, maar zeker geen onbelangrijke rol vervulde in de religie- en vorstenstrijd van de Dertigjarige Oorlog'. In het persbericht staat een kleine slordigheid. Cornelis Haga ging niet - zoals het bericht stelt - op 16 maart 1612 op reis naar het Ottomaanse Rijk, maar zette op die dag, na een reis die zich in zijn dagboeken lezen laat als een avonturenroman, voet aan wal nabij Istanbul. De tentoonstelling loopt van 16 maart tot 6 juli 2012 en eindigt dus exact op de dag dat Cornelis Haga op audiëntie werd ontvangen door sultan Ahmed 1. Voor wie zich afvraagt wat daarvan dan de betekenis is in het licht van 400 jaar betrekkingen tussen Turkije en Nederland het volgende: Op 6 juli werd Cornelis Haga als 'orateur' als spreker dus uit naam van de Republiek der Zeven Verenigde Provinciën ontvangen door de sultan van het Ottomaanse Rijk. Daar mocht hij zijn voordracht houden over de vriendschap en alles wat daarmee te maken had. Deze voordracht werd gunstig ontvangen en als tekenen van vriendschap van de sultan ontving Haga allerlei voorrechten op het gebied van handelsvrijheid, de toestemming om recht te spreken over alle Nederlandse onderdanen in het Ottomaanse Rijk en het recht om her en der consulaten te stichten. Cornelis Haga zal zich dus niet omdraaien in zijn graf in de Grote of St. Janskerk, vanwege die foute datum in het persbericht. Niemand weet trouwens waar hij ligt - ondanks het schitterende epitaaf aan één van de pilaren. Haga zelf is zoekgeraakt in de loop der eeuwen, de herinnering aan zijn persoon is echter levendig als wat. Marius Bauer in Turkije, van 16 maart - 6 juli 2012, Grote of Sint-Janskerk, Lange Kerkstaat 37, Schiedam, www. sin tjanskerkschiedam. nl dinsdag t/m zondag van 10.00 - 17.00 uur. Gesloten op maandag en tijdens erediensten. Toegang gratis. 25 Musis

Musis | 2012 | | pagina 25