Een cultuurschok voor reaguurders tekst: Henk Slechte en Hans van der Sloot foto: Jan van der Ploeg door hersens en voorzien van fraaie pseudoniemen als Tegel lichter ofJaapio. Mensen die ooit 'hosanna' riepen, als Wilma in de buurt was, schuiven nu heel dapper aan in de lange rij anonieme reaguurders en roepen 'kruisigt haar'. En al die raadsleden en notabele burgers die niet uit haar omgeving waren weg te slaan, hebben toen nooit over de burgemeester geklaagd, en zwijgen ook nu, na haar val, als het spreekwoordelijke graf. Dit doet denken aan de meidagen van 1945 toen veel halve en hele collaborateurs als eersten met oranje in hun knoopsgat liepen. Een vraag die helemaal niemand zich lijkt te stellen, ook niet de wethouders en raadsleden die gezellig bij hun Wilma op de koffie kwamen, is hoe de geschiedenis over deze burgemeester zal oordelen. Ontdaan van alle ruis die nu eenmaal bij de afbraak van een bestuurder hoort, kan dat oordeel wel eens wat minder negatief uitvallen dan de kwalificaties die haar nu worden opgeplakt. In de 19de eeuw was burgemeester P.J. van Dijk van Mathenesse het slachtoffer van de volkswoede die toen nog door de leden van de gemeenteraad werd gepersonifieerd. Achterafkan deze toen verguisde burgemeester een betere visie op de toekomst van stad dan die van zijn medebestuurders niet worden ontzegd. Hetzelfde geldt voor de eerste naoorlogse burgemeester: J.W. Peek. Over hem werd smalend opgemerkt 'Lui, luier, Peek'. Toch was hij een burgemeester die uitstekend paste in de periode na de Tweede Wereldoorlog, toen Schiedam weer opbloeide. En dat zijn dan nog maar twee Schiedamse burgemeesters die zich de kritiek van hun tijdgenoten Met de verkiezing van Wilma Verver tot Bestuurlijke Patjepeeër van het jaar 2011 door het - met belastinggeld^ betaalde - populistische g radioprogramma Premtimë A en de bekendmaking van die uitverkiezing in een als middeleeuwse schandpaal bedoelde AmerikaansetffpP T schoolbus op het Stadsbrff heeft de beschadigingen de oud-burgemeester van Schiedam een middeleeuws dieptepunt bereikt. Net als in de middeleeuwen oordelen de tijdgenoten eigentijds maar wel genadeloos. Dit betekent in het geval van Wilma Verver dat de lokale krant de toon heeft gezet en de lezers op forums als Schiedamstad en RTV Rijnmond, waar ze dat anoniem kunnen doen, dapper en ongenuanceerd durven schelden, niet gehinderd Musis 4

Musis | 2012 | | pagina 4