Zij zouden deze daad van Wilma Verver wel eens kunnen beschouwen als een vorm van marktwerking die wel zin heeft gehad: gewoon offertes vragen en het werk gunnen aan een bonafide bouwbedrijf met de laagste prijs. Wellicht heeft Wilma Verver Schiedam wel een grote dienst bewezen. op de hals haalden. En dan het schrikbewind ten stadhuize dat oud burgemeester Verver de 'Award' van Premtime opleverde. Zonder ook maar iets af te willen doen aan het BING-rapport, kunnen we tegen de achtergrond van de jongste bestuurlijke geschiedenis objectief vaststellen dat het optreden van de nieuwe burgemeester in de ambtelijke burelen voor een cultuurschok heeft gezorgd. Daarbij moeten we dan wel kijken hoe de toestand in die burelen voor haar intrede was. Ervaringsdeskundigen noemen die gezapig of, nog erger, slaperig. Reden waarom juist de bewoners van het stadskantoor een burgemeester wilden die ambtenaren en politici wakker zou schudden. Dat lijkt in ieder geval beter gelukt dan men het had bedoeld. Ambtelijk Schiedam is sinds enkele jaren klaarwakker! Wilma Verver was burgemeester van Schiedam van 2006 tot 2011In die vijf jaar heeft ze veel fout gedaan, maar ze heeft ook veel ten goede veranderd en belangrijke projecten in gang helpen zetten, waarvan anderen nu de eer opstrijken, die haar - tenminste mede - toekomt. Het begon allemaal met een andere aanpak van de raadsvergaderingen. Die waren gezellig, maar konden wel tot in de nacht duren. De democratie moest haar loop hebben, vond Ververs voorganger. De nieuwe burgemeester zag dat anders en leidde de vergaderingen strak. Haar manier van werken gaf Schiedam nieuwe energie. Onder burgemeester Verver is de aanzet gegeven voor de nieuwe en alom geprezen culturele bestemming van het Wennekerpand, is de renovatie van de Hoogstraat ingezet en zijn plannen gemaakt voor de restauratie en een nieuwe functie voor de Havenkerk. Zeker, een gemeente wordt collegiaal bestuurd, maar een dynamische burgemeester bepaalt wel het tempo, geeft sturing aan de raad en steunt de wethouders in het doorzetten van hun plannen. En dan het honderdjarige bouwbedrijf Van den Tempel, de trotse huisaannemer van de gemeente Schiedam, zoals Schiedam ook ooit een huissloper had. Verver is er niet in geslaagd haar particuliere ruzie met dit bedrijf en haar functie van burgemeester waterdicht te scheiden, wat verwijtbaar is. Toch zou de geschiedenis hierover ook wel eens anders kunnen oordelen dan het Algemeen Dagblad en het Bureau Integriteit Nederlandse Gemeenten nu doen. Als alle rook rond de persoon van Wilma Verver is opgetrokken en historici het Algemeen Dagblad alleen nog in het digitale krantenarchief van het Gemeentearchief kunnen raadplegen, zou het oordeel wel eens anders kunnen uitvallen. Zij zouden deze daad van Wilma Verver wel eens kunnen beschouwen als een vorm van marktwerking die wel zin heeft gehad: gewoon offertes vragen en het werk gunnen aan een bonafide bouwbedrijf met de laagste prijs. Wellicht heeft Wilma Verver met haar ban op Van den Tempel, hoe verwijtbaar ook, Schiedam wel een grote dienst bewezen. Wilma Verver heeft in juni 2011 ontslag genomen. Daarna heeft het onderzoek van BING vastgesteld dat ze heeft gezorgd dat de huisaannemer van de gemeente geen of minder werk kreeg, dat zij de oorzaak was van een angstcultuur in het stadskantoor, en dat ze niet heeft verhinderd dat een door haar ten onrechte aangestelde ambtenaar het bedrijf van haar zoon inhuurde voor bus- en taxiritten voor het college van burgemeester en wethouders. Die verwijten zijn bewezen en ernstig genoeg om terecht een eind te maken aan een mooie bestuurlijke loopbaan. Het lijkt er op dat Wilma Verver zichzelf over het paard heeft getild. Voor die menselijke tekortkoming is zij gestraft met meer publieke hoon dan welke falende bestuurder ook, steeds weer aangevoerd door aannemer Van den Tempel en het Algemeen Dagblad, dat daarin inmiddels braaf wordt gevolgd door De Binnenkant die de buren van de familie Verver in haar kolommen laat leeglopen. De verkiezing tot Bestuurlijke Patjepeeër van 2011 is de doornenkroon op meer dan een half jaar publieke hoon. Het is nu mooi geweest. Laten we dit boek sluiten en afwachten hoe de geschiedenis oordeelt. Daarop heeft Wilma Verver recht. Gewoon als ieder ander. 5 Musis

Musis | 2012 | | pagina 5