WE WILDEN EEN GROOT GEBAAR MAKEN Vrijdag 13 januari 2012. Een bijzondere dag voor IJsbrand van der Velden (65). Na vijf jaar zwaait hij af als directeur van het Fonds Schiedam Vlaardingen en Omstreken. tekst: Robert van Herk foto's: Jan van der Ploeg Half negen 's ochtends. De parkeerplaats rondom Villa IJzermans aan de Schiedamseweg, direct naast de Vlaardingse Stadsgehoorzaal, ligt er verlaten bij. Het smeedijzeren sierhek is gesloten. In de villa brandt nog geen licht. Een markant gebouw. Achter de neoclassicistische fagade van dit voormalige rederspand besluit een bescheiden team van vier medewerkers over financiële ondersteuning van regionale "projecten van algemeen maatschappelijk belang zonder winstoogmerk". Jaarlijks heeft het Fonds een kleine vier miljoen euro te verdelen, althans: zolang het vermogen van het Fonds blijft renderen, want dat is natuurlijk maar de vraag in deze economisch bange tijden. Vanaf de Emmastraat komt een auto het parkeerterrein opgereden. Het is IJsbrand van der Velden. Tot vandaag directeur van het Fonds Schiedam Vlaardingen en Omstreken. Hij ziet me staan en loopt op het hek af, sleutels in de aanslag. "Die ga ik vandaag inleveren. 16 januari is officieel mijn laatste dag, maar ons kantoor is op maandag gesloten; feitelijk is dit mijn laatste dag." Zijn vijfenzestig jaar zijn hem niet aan te zien; IJsbrand van der Velden oogt als een kwieke, gezonde vijftiger. We lopen het natuurstenen bordes voor de villa op. IJsbrand opent de statige dubbele deuren. De achterliggende hal is een en al historische chique: klassieke, gestuukte ornamenten boven een marmeren vloer en lambrisering. Prachtig natuurlijk, maar niet een beetje overdone voor zo'n kleine organisatie? "Nee hoor, ik snap je vraag, maar dit gebouw is natuurlijk wel het gezicht van ons fonds", zegt Van der Velden: Musis 6

Musis | 2012 | | pagina 6