"Je kunt ook ergens drie hoog achter op kantoor gaan zitten, maar wij willen dat het Fonds bekend is bij de doelgroep. Een markant gebouw op een prominente locatie helpt daarbij." En inderdaad, dat moet zelfs de grootste scepticus erkennen: Villa IJzermans is synoniem geworden voor, waarschijnlijk, het bekendste fonds in onze regio. Bovendien is het souterrain onderverhuurd aan een advocatenkantoor, dus die overhead is niet per se een waterhoofd. "We slaan twee vliegen in een klap", vult Van der Velden aan: "Villa IJzermans is een rijksmonument en ons gebruik is dus een missiegerichte investering; we ondersteunen immers ook de restauratie van monumentale gebouwen." Jongste wethouder ooit Van der Velden loodst me naar een klein tijdelijk kantoortje. De nieuwe directeur, John Massaar, is al in december begonnen en heeft de directiekamer inmiddels betrokken. "Voor een directeur van dit fonds is het belangrijk dat hij binding krijgt met de regio", zegt Van der Velden: "Mijn opvolger komt uit Delfgauw en kent onze regio al redelijk, dus met die binding komt het wel goed, maar ik denk ook dat zijn relatief blanco uitgangssituatie er voor kan zorgen dat hij onbevooroordeeld in zijn nieuwe functie stapt." Van der Velden zelf is overigens wel een geboren en getogen Vlaardinger. Aan het begin van zijn werkzame leven was zijn betrokkenheid bij de haringstad zelfs bijzonder groot te noemen. In 1974, zevenentwintig jaar oud, was hij de jongste Vlaardingse wethouder ooit. Op financiën, namens de PvdA. Dat hield hij vol tot 1987, waarna hij nog drie jaar in de gemeenteraad zat. Daarna nam Van der Velden meer afstand tot de regio. Hij werd, onder meer, directeur van het Sint Joris psychiatrisch ziekenhuis in Delft, tegenwoordig GGZ Delfland. Ook John Massaar was verbonden aan dat ziekenhuis. "Maar dat is toeval hoor; hij is van na mijn tijd. Bij de selectie van mijn opvolger bij het fonds was ik niet betrokken." Verheffing sinds 1784 Het Fonds Schiedam Vlaardingen en Omstreken is bij veel mensen nog steeds - hardnekkig - bekend als het VSB-fonds Schiedam Vlaardingen. De geschiedenis van het fonds gaat verrassend ver terug. Tot 1784, toen 'De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen' werd opgericht. Een organisatie die toen al 'het verbeteren van de samenleving' als doelstelling voerde, 't Nut steunde de oprichting van de Spaarbank Anno 1820 te Schiedam en de Spaarbank Anno 1823 te Vlaardingen, later opgaand in de Stichting Bondsspaarbank Schiedam Vlaardingen. "Die spaarbanken waren stichtingen", vertelt Van der Velden: "Ze hadden geen aandeelhouders en deden dus niet aan winstuitkeringen. De winst werd gebruikt om de solvabiliteit in stand te houden, de rest was voor de rente aan de klanten en voor goede doelen. Ze streefden naar verheffing van het volk." Van der Velden zegt het ietwat triomfantelijk; 't is duidelijk dat daar zijn hart ligt. In 1991 werden de maatschappelijke activiteiten van de bondsspaarbank voortgezet onder de noemer Stichting Schiedam Vlaardingen Fonds. Aanleiding was de aansluiting van de bondsspaarbank bij de VSB-groep. De VSB werd later weer onderdeel van de Fortisbank, maar gelukkig volgde precies op tijd de verzelfstandiging tot Fonds Schiedam Vlaardingen In principe is het geld van het Fonds bedoeld voor ideële projecten die de kwaliteit van de samenleving verhogen." Zolang de projecten het regionale publiek maar bedienen en worden aangevraagd door een "juridische entiteit" zoals Van der Velden het treffend typeert. e.o., waardoor het kapitaal van het fonds niet verloren ging toen de Fortisbank in 2008 omviel. Van der Velden: "Ons fonds heeft een kern vermogen van 125 miljoen euro. Om ons werk te kunnen doen, streven we naar een rendement op dit kapitaal van 4 procent plus inflatie." Zo komt het fonds dus jaarlijks aan een werkkapitaal van vier miljoen euro. Dat wordt verdeeld over zoveel mogelijk aanvragen. In 2010 werd ruim driekwart van de aanvragen geheel of gedeeltelijk gehonoreerd. De ontvangers bevonden zich voornamelijk in de "sectoren" maatschappelijk welzijn, kunst en cultuur, sport en vrije tijd en educatie; goed voor 3,6 miljoen euro. Gezondheid en natuur en milieu kregen aanzienlijk minder: 350.000 euro. "In mijn periode hebben we vooral aan de weg getimmerd om de bekendheid van het fonds bij onze doelgroep te vergroten. Voor 2007 werd het beschikbare bedrag namelijk niet voor het volle pond uitgegeven. Sindsdien is het aantal aanvragen flink gestegen, tot ruim 400 per jaar. Het meeste geld ging naar Schiedam en Vlaardingen, maar in Maassluis worden we ook steeds beter bekend. Kwaliteit van de samenleving verhogen In principe is het geld van het Fonds bedoeld voor ideële projecten die de "kwaliteit van de samenleving verhogen." Zolang de projecten het regionale publiek maar bedienen en worden aangevraagd door een "juridische entiteit", zoals Van der Velden het treffend typeert. Kennelijk valt een stokstaartjesverblijf in de 7 Musis

Musis | 2012 | | pagina 7