Rotterdamse Diergaarde ook onder deze definitie. "Absoluut! Blijdorp is immers een stichting met natuurbehoudoogmerk die veelvuldig bezocht wordt door bewoners uit onze regio", beargumenteert Van der Velden. Overigens is het opvallend hoe snel het Fonds Schiedam Vlaardingen aanvragen afhandelt. Projecten onder de 25.000 euro krijgen binnen zes weken bericht van het projectbureau. Over de grote projecten wordt vier keer per jaar vergaderd door de directeur en het bestuur. Van der Velden trots: "Het is in het bestuur nog nooit tot een stemming gekomen. De bestuursbesluiten zijn tot nog toe steeds unaniem." Financiële crises Dat het fonds in staat is zoveel projecten te ondersteunen, was in de afgelopen jaren alles behalve vanzelfsprekend. Het beoogde rendement op het kernvermogen was door de opeenvolgende crises bepaald geen vanzelfsprekendheid. "Klopt. 2008 was natuurlijk een rampjaar", beaamt Van der Velden: "Toch ging het in 2009 alweer een stuk beter. Het budget van vier miljoen is vooralsnog veiliggesteld, maar misschien moeten we het ooit verlagen tot drie miljoen, tot er betere tijden uitbreken. Als je nu naar de beurzen kijkt, is het perspectief niet best." Hoewel Van der Velden een financiële man in hart en nieren is, hoeft hij zich persoonlijk niet bezig te houden met beleggen. De uitvoering daarvan is uitbesteed aan professionals. Van der Velden: "ln sommige opzichten lijken we wel op de pensioenfondsen, alleen hebben wij het voordeel dat we in slechtere tijden gewoon wat minder kunnen uitgeven. We hebben immers geen structurele verplichtingen. Uiteraard reageren we wel op de crises door voorzichtiger te beleggen. Nadeel daarvan is dat de opbrengsten dan ook minder kunnen zijn." Geen eenvoudige opgave Terugkijkend is Van der Velden nog het meest tevreden over de binnenstedenpot die in zijn directeursperiode is gecreëerd. Tot 2008 waren de opbrengsten uit beleggingen zo hoog dat het kernvermogen gegroeid was tot 150 miljoen. 25 miljoen werd afgeroomd en gereserveerd om de binnensteden van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis een impuls te geven. "We zagen dat in Vlaardingen en Schiedam de Hoogstraten verpauperden en wilden een groot gebaar maken. We beogen een soort vliegwieleffect, want vaak zie je dat investeringen weer andere investeringen aantrekken. We nodigden de gemeentes uit om met plannen te komen. Plannen die wel een maatschappelijk draagvlak moesten hebben. Bovendien vroegen we de gemeentes om met iets gezamenlijks te komen." Dat laatste bleek geen eenvoudige opgave. Uiteindelijk dienden de gemeentes toch ieder een eigen plan in, maar wel met een verbindend thema: water. Vlaardingen koos voor restauratie van de Balder, de haringlogger in de Oude Haven; Schiedam wil de Ooievaarsbrug verhogen om de recreatievaart te verbeteren; en Maassluis verbetert de museumfunctie van de sleepboothaven. Drie projecten met uitstraling naar de binnenstad. "Dat een jaar later, in 2008, de beurzen in elkaar donderden, heeft geen invloed gehad op de binnenstedenpot. Als het Fonds eenmaal een toezegging heeft gedaan, wordt deze ook nagekomen", zegt Van der Velden. Het Fonds richt zich nu vooral op het probleem van de potentiële schoolverlaters. Daarom hebben we het nieuwe Lentiz College in Schiedam gesteund met 350.000 euro, met een vervolgoptie voor een zelfde bedrag. Die school houdt de leerlingen van 8.00 tot 20:00 uur met activiteiten van de straat. O ja, en duurzaamheid, dat is ons tweede speerpunt voor de toekomst. We naderen het einde van het het gesprek. "Wil je de rest van het gebouw zien?", vraagt Van der Velden. Nogmaals bekijken we de entreehal, en vervolgens de chique vergaderzaal en het mooie directiekantoor. De overige ruimtes zijn jaren geleden ontsierd door een stemmig systeemplafond, maar ogen niettemin verzorgd. Vanuit de hoge ramen van de kantoortuin zie ik over de Schiedamseweg een kluwen scholieren fietsen. Van der Velden ziet ze ook: "Het Fonds richt zich nu vooral op het probleem van de potentiële schoolverlaters. Daarom hebben we het nieuwe Lentiz College in Schiedam gesteund met 350.000 euro, met een vervolgoptie voor een zelfde bedrag. Die school houdt de leerlingen van 8.00 tot 20:00 uur met activiteiten van de straat. O ja, en duurzaamheid, dat is ons tweede speerpunt voor de toekomst." Aan die schoolverlaters kan Van der Velden voorlopig blijven werken. Hij wordt voorzitter van de Raad van Toezicht van het gefuseerde openbaar voortgezet onderwijs in Vlaardingen en Schiedam. Stilzitten kan hij kennelijk niet. "Jawel hoor, ik ga ook genieten. Bovendien, de afgelopen vijf jaar was ik eigenlijk al met de vut. Het directeurschap was een parttimebaan." 9 Musis

Musis | 2012 | | pagina 9