VRIJE ACADEMIE EN MUZIEKCENTRUM OPMAAT STAKEN VERZET TEGEN FUSIE In het voormalige postkantoor aan de Westhaven kade in Vlaardingen beginnen in september 2013 de Vrije Academie en Muziekcentrum OpMaat aan een ander leven. Om overlast over en weer te voorkomen, worden de lesruimten in het nieuwe onderkomen van elkaar gescheiden en geïsoleerd. Voor de rest vormen de twee instellingen één onlosmakelijk geheel. OpMaat en de Vrije Academie houden op 1 januari 2013 op te bestaan als zelfstandige organisatie; ze gaan samen verder in een nieuwe stichting die verantwoordelijk wordt voor de kunsteducatie in Vlaardingen. Een oud plan van de gemeente Vlaardingen wordt werkelijkheid, mede dankzij bezuinigingen bij het Rijk Reeds in 2004 drong de gemeenteraad aan op een fusie van de muziekschool en de academie voor amateurkunst. De raad streeft al jaren naar een meer gecoördineerd en doelgericht programma voor kunsteducatie waar de hele stad van profiteert en niet alleen een paar honderd cursisten die zich lessen in trompetspelen, aquarelleren of toneelspelen kunnen veroorloven. „Het zou goed zijn als kunsteducatie een vaste plaats kreeg in het lesprogramma van de scholen," betoogt wethouder cultuur Jan Robberegt. De schooljeugd krijgt nu ook wel les in kunstzinnige vakken, met het Kunstenplan, maar dat gebeurt teveel op incidentele basis. „Het is een beetje hapsnap tot nu toe," zegt Robberegt. „We willen er graag meer lijn in brengen." OpMaat en Vrije Academie leken die visie lang niet te delen. Ondanks politieke aandrang kwamen fusiebesprekingen nauwelijks van de grond. In de eerste jaren was daar een goede reden voor, zegt Robberegt. OpMaat zat financieel aan de grond. De Vrije Academie zag een samengaan met zo'n instabiele partner gewoon niet zitten. Maar ook toen de financiën van OpMaat waren gesaneerd door extra bijdragen van de drie geldschieters, de gemeenten Vlaardingen, Schiedam en Maassluis, wilde het overleg niet vlotten. Geen van beide instellingen leek bereid haar zelfstandigheid op te geven. Dat de twee partners tegen wil en dank na acht jaar hun verzet hebben gestaakt en alsnog fusiebesprekingen voeren, is niet zozeer het tekst: Peter de Lange gevolg van gerijpte inzichten als wel van gewijzigde omstandigheden. En van politieke dwang. Om met de omstandigheden te beginnen. Allereerst is er een acuut huisvestingsprobleem. Het huidige onderkomen van de muziekschool aan de Meidoornstraat gaat binnen afzienbare tijd tegen de vlakte in verband met de grootschalige stadsvernieuwing in de Babberspolder. Ook de accommodatie van de Vrije Academie heeft zijn langste tijd gehad. Het Hollandiagebouw waar de leslokalen zijn ondergebracht, is dringend aan een renovatie toe. Om de huisvesting te updaten is naar schatting drie miljoen euro nodig. Die last kan de zwaar onder druk staande gemeentebegroting onmogelijk dragen. Een gezamenlijke huisvesting komt voor de gemeente goedkoper uit en dat is mooi meegenomen in tijden dat er fors in de uitgaven gesneden moet worden. Weliswaar bedraagt de huur voor het oude postkantoor het lieve sommetje van 220.000 euro per jaar, maar daar staat tegenover dat eigenaar Mol zich contractueel heeft verplicht 1,5 miljoen euro te investeren in het gebruiksklaar maken van het pand. Op papier is de gemeente straks jaarlijks 143.000 meer aan huisvestingskosten kwijt dan nu. Maar dat verschil is verklaarbaar en aanvaardbaar, meent Robberegt. „We moesten hoe dan ook nieuwe huisvesting voor OpMaat bekostigen. En vergeet niet dat de Vrije Academie geen huur betaalt. Die heeft het Hollandiagebouw altijd om niet gebruikt." Het monumentale Hollandiagebouw gaat na het vertrek van de academie naar de overzijde van de haven in de verkoop. Het college van b en w denkt goede zaken te kunnen doen als de economie zich eenmaal heeft hersteld. Het monumentale pand zou gewild zijn bij ontwikkelaars die het beschouwen als ideale locatie om kantoren dan wel appartementen in te vestigen. Met de opbrengst zou Robberegt dan een deel van de herhuisvestingskosten van de kunsteducatie kunnen terugverdienen. Een tweede omstandigheid die bijdroeg aan de toenadering tussen muziekcentrum OpMaat en de Vrije Academie is simpel samen te vatten met het woord bezuinigingen. Vlaardingen moest dit jaar 17 miljoen euro korten en ook de culturele sector ontkwam er niet aan een bijdrage te leveren. Inmiddels hebben b en w bekend gemaakt dat er nog eens zes miljoen moet worden ingeleverd als gevolg van nieuwe tekorten op de gemeentebegroting. En daar nog eens bovenop heeft "het maatschappelijk middenveld", een andere aanduiding voor de gesubsidieerde instellingen, de opdracht gekregen uit te zoeken hoe zij samen twee miljoen euro extra kunnen besparen. De kunsteducatie staat, na aftrek van de bezuinigingsronde, voor 845.000 euro in Robberegts begroting. Wat daar uiteindelijk van zal overblijven, is koffiedik kijken. De bijdrage van de kunsteducatie Musis 14

Musis | 2012 | | pagina 14