STADSGEHOORZAAL HUIS VAN EN VOOR DE VLAARDINGERS Wie stereotype verwachtingen koestert bij een romantisch personage als theaterdirecteur komt bedrogen uit als hij Sandra Bruinsma ontmoet. Bruinsma, sinds 2005 directeur van de Stadsgehoorzaal leidde de transformatie van gemeentetheater tot culturele BV in soepele banen. Bij zo'n klus past een zakelijk type en dat is Sandra Bruinsma dan ook. Een directeur bovendienmet een duidelijke mening over de samenwerking met collega-theaters in de regio. tekst: Robert van Herk Sandra Bruinsma komt niet uit de theaterwereld. Ze studeerde Industrieel Ontwerpen aan de TU in Delft, werkte in de ICT voor Pink Elephant, als adviseur en consultant voor BMC, en is gespecialiseerd in verandermanagement. Wat dat laatste betreft zit ze op de juiste plek bij het Vlaardingse theater. In de afgelopen jaren heeft de Stadsgehoorzaal immers ingrijpende veranderingen doorgemaakt. Van binnen en van buiten. De grote verbouwing uit 2005 sprong het meest in het oog. Het gebouw uit 1952 is misschien geen architectonisch meesterwerk, maar werd wel ontworpen door de vermaarde Sybold van Ravesteyn (bekend van de Dordtse Kunstmin, Diergaarde Blijdorp en legio treinstations) en is bovendien collectief bezit van drie generaties Vlaardingers. Reden genoeg om het theater grondig te renoveren, met respect voor de oude meester en met oog voor modern comfort. Een renovatie die wonderwel uitpakte. Zeker als je de nieuwe glazen pui vergelijkt met de halfbakken aannemersarchitectuur die een eerdere verbouwing in de jaren 1990 opleverde. Goed werk dus, maar de meest ingrijpende verandering was de overgang van gemeentetheater naar ondernemende BV. En uiteraard de daaruit voortvloeiende organisatorische wijzigingen. Koren op de molen van Sandra Bruinsma. Core business "Ik begon als interim-directeur aan deze klus, maar ben uiteindelijk gebleven omdat het vak zo leuk is, de collega's zo fijn, maar vooral ook omdat er nog zoveel moest gebeuren", vertelt Bruinsma: "Eerst de verbouwing, vervolgens de overgang naar de BV in 2008. Toen het pand in 2007 weer in gebruik genomen werd, moest het publiek ons weer vinden, veranderende de marktomstandigheden..." Never a dull moment, wil Bruinsma maar zeggen. Hoe het ook zij, wie de cijfers er op naslaat, kan niet anders dan concluderen dat het goed gaat met de Stadsgehoorzaal. Kwamen er voor de verbouwing zo'n 32.000 tot 35.000 bezoekers naar de voorstellingen, in 2010 waren dat er 46.000, plus ruim 22.000 bezoekers die zijn getrokken via congressen, feesten en evenementen. "Maar theater is nog steeds onze core business", verzekert Bruinsma: "De andere activiteiten nemen we heel serieus, kunnen we ook goed, maar moeten vooral bijdragen aan een gezonde bedrijfsvoering." Daarnaast begeeft de Stadgehoorzaal zich ook actief op de sponsor- en fondsenmarkt. Dat is niet altijd even makkelijk als BV, maar dankzij de nieuw verkregen status als ANBI (Algemeen Nut Beogende Instelling), waaraan fiscale voordelen voor donerende bedrijven zijn verbonden, verloopt ook deze activiteit naar wens. Ruim dertig bedrijven en fondsen, waaronder twaalf grotere sponsors, steunen het theater, vaak meerjarig, waarbij het gezamenlijke belang centraal staat in de samenwerking. Huiselijk geweld of theater? Toch is het theater financieel niet uit de zorgen. "Dit jaar moest de Stadsgehoorzaal van de Gemeente, tegen de afspraken in, twee ton inleveren op de begroting", zegt Bruinsma: "Daardoor is er nu weer een tekort, terwijl we in de voorgaande jaren steeds voor op de begroting liepen. In principe streef ik ernaar om quitte te draaien, bedrijfsmatig gezond. Dat wil zeggen dat de gemeente, los van haar structurele bijdrage, niet extra bij hoeft te springen en dat we zelf geld opzij zetten voor onderhoud of andere investeringen. Dat doen we door andere inkomsten te genereren, maar ook door de organisatie lean and mean te maken; oftewel door kennis te borgen, maar handjes zoveel mogelijk in te huren. Die overgang heeft echter tijd nodig en zo'n extra korting helpt dan natuurlijk niet mee. Ik verwacht dat we nu in 2017 alsnog quitte kunnen gaan draaien." Maar dan is het nodig dat de Stadsgehoorzaal geen extra kortingen wacht; want ondanks de verzelfstandiging blijft de gemeente, als enig aandeelhouder, de hoofdfinancier van het theater (57% tegen 43% eigen inkomsten). Een afhankelijke positie. Inmiddels is aangekondigd dat de gemeente Vlaardingen nogmaals fors moet bezuinigen en in Rotterdam zien we waar dat, onder andere, toe kan leiden: een ware kaalslag in de culturele sector. Is er enige aanleiding om te verwachten dat cultuur in Vlaardingen de dans ontspringt? Of, met andere woorden, vreest Bruinsma de komende bezuinigingen? "Ja en nee, want ik zit er met mijn neus bovenop. Ik praat mee over de cultuur in de gemeente, heb goede contacten met de cultuurambtenaar, de wethouder, de raad. Ik word en ben betrokken bij het welzijn van Musis 18

Musis | 2012 | | pagina 18