GELUKKIGE JAREN gesproken. Onze kinderen hebben mijn achternaam. Irene: Mijn dochter heeft psychologie gestudeerd. Zij had echt het idee dat haar achternaam een belemmering was, maar hoe is dat mogelijk als ze alleen maar Nederlands spreekt? Op een gegeven moment is de beeldvorming over Turken veranderd. In het eerste jaar van ons huwelijk heeft niemand ooit gevraagd hoe het zat met dit en dat en of ik daar problemen mee had enzovoort. Later vroegen mensen die ik voor het eerst ontmoette dat wel als ik vertelde dat ik met een Turk getrouwd was. Ik zei dan dat ik nooit problemen heb gehad. Dat er geen verschil is. Sommige mensen vinden dat vreemd, maar je hebt moderne Turken en conservatieve. Net als Nederlanders eigenlijk. Güngör: Vroeger hadden ze twee benamingen voor ons. Toen waren we Mohammedaan of Turkse gastarbeider. Nu hebben ze wel honderd namen voor ons. Er zijn, net als bij iedereen, ook onder Turken enkele rotte appels die slechte dingen doen. Op TV is het dan meteen verloofd. Dat vonden we een mooie datum. We zijn op 7 April 1972 getrouwd. Irene: Mijn ouders hebben de bruiloft betaald. Güngör: Wij hadden allebei een baan maar we hadden geen geld. Ik zat eerst bij Wilton-Fijenoord, heb drie en een haltjaar bij Chrysler gewerkt. Daarna wilde Wilton mij als tolk. Ik ben in Schiedam tien jaar betrokken geweest bij de werving van nieuwe gastarbeiders. In 1981 werd ik door het Ministerie van Justitie gevraagd als adviseur. Ik heb daar nog twaalf jaar gewerkt tot aan mijn pensioen. Ik was actief in de ondernemingsraad van Wilton-Fijenoord, lid van het CNV en ook van het CDA in Schiedam. Omdat ik mijn werk zo goed deed heb ik in 1991de eremedaille in goud van de orde van Oranje-Nassau gekregen. Mijn vrouw vond het jammer dat haar vader toen niet meer leefde. Hij zou het geweldig gevonden hebben. Het was een slecht begin, maar het is heel goed geëindigd. Irene: Wij zijn ook samen met mijn ouders bij zijn familie in Turkije geweest. De familie van Güngör was niet op onze bruiloft. Wij waren al getrouwd toen ik voor het eerst naar Turkije ben gegaan. Nadat we naar Ankara vlogen zaten we in de bus naar Sungurlu. Na tweeënhalf uur zei hij, 'nou daar is het dan'. Je vraagt je af hoe dat zal gaan maar je komt daar binnen en ze zijn allemaal even hartelijk. Na een half uur voelde ik me al helemaal onderdeel van de familie. Toen heb ik eigenlijk het grote verschil gemerkt. Iedereen kwam onverwacht binnen vallen en bleef mee-eten. De één na de ander schoof aan tafel. Wij gingen ieder jaar zes weken met de kinderen naar zijn zus. Als we daar weggingen was het altijd tranen met tuiten. Ja, zo was het. Güngör: Van mijn familie krijgt zij veel waardering. Als ik mijn familie spreek is het eerste wat ze vragen: 'Hoe gaat het met Irene?' Irene spreekt heel goed Turks, veel beter dan onze kinderen. Destijds dachten mensen dat een tweetalige opvoeding tot problemen op school zou leiden. Daarom hebben we met hen geen Turks Turken zo en zo. De laatste tijd draaien ze het om, ze nemen één persoon als voorbeeld. Daar heb ik dus last van, maar het is net zo goed onze schuld. Je moet laten zien wie je bent. Turken durven geen contact met Nederlanders te zoeken. Ze hebben alleen contact met elkaar. Wat ik eigenlijk heel vaak hoor van mensen die in Turkije op vakantie waren is dat het zo'n mooi land is; lekker eten, lekker weer, prachtige zee en dan vooral dat de Turken zulke ontzettend aardige mensen zijn. Dan vragen ze mij waarom de Turken die hier wonen niet zo aardig zijn. Ik zeg dan dat de Turken die hier wonen ook aardig zijn, maar dat niet kunnen laten zien. Turken moeten hun goede kanten laten zien. Alleen 'dag' zeggen is niet genoeg. Mijn vrouw zegt dat ik heel uitgebreid praat, maar ik doe het graag. Als ik in de bus of de tram zit, waar dan ook, ik begin over het weer en ik laat aan mensen zien wie ik ben. Ik ben Nederlandser dan de doorsnee Nederlander. Op 5 mei hang ik de Nederlandse vlag uit. Op Koninginnedag doe ik een oranje wimpel aan de vlag, al veertig jaar. Irene: Wij zijn dit jaar veertig jaar getrouwd. We gingen met ons negenen twee weken naar Side in Turkije. Daar vierden we samen ons robijnen huwelijk. Güngör: Onze gelukkige jaren. Met kinderen, schoondochteren schoonzoon Altan en Setma 25 Musis

Musis | 2012 | | pagina 25