EEN VISIE DIE MAAR BETER NOOIT GESCHREVEN HAD MOETEN WORDEN tekst: Hans van der Sloot De de Schiedamse Cultuurvisie 2013-2016 is al met al een tot een moeilijk te verteren poging van het gemeentebestuur om andermans kool en haar eigen geit te sparen en waarin de ene nietszeggendheid aan de andere wordt geregen. Het stuk staat bol van de strategische allianties, het faciliteren van initiatieven en participatie, zonder dat deze woorden ook maar één keer tot een concreet voorstel leiden of zelf maar worden toegelicht. Het treurigst van al is om door de regels door te kunnen lezen hoe mede uit compassie met de lokale kunstwereld de ambtenaren zich in alle bochten hebben gewrongen om van de aankondiging van forse bezuinigingen toch nog iets te maken dat van eigen opvattingen en visie getuigt. Mocht er zoiets bestaan als een loyaliteitsprijs voor medewerkers ten stadhuize dan heeft wethouder Johan Grijzen heel wat uit te delen. Misschien met de woorden van Lennon mooi gekalligrafeerd in een lijstje van de Marskramer. Het Ontwerp Cultuurvisie 2013-2016 gaat aan alle kanten mank. Het is allesbehalve een ontwerp zoals de titel zegt. Wat ter tafel ligt is een dictaat. Bij de opstelling is de cultuursector nauwelijks betrokken geweest. Het stuk gewaagt van 'gevoerde gesprekken' en twee bijeenkomsten, zonder de uitkomsten hiervan te melden. Niet dankzij maar desondanks Over het ontwerp valt verder niet te praten. Alleen de gemeenteraad zou er nog iets over kunnen zeggen. Maar de kans dat dit gebeurt, is heel klein. De relatie tussen de Schiedamse politiek en cultuur is verre van gepassioneerd. Slecht zelden laat een gemeenteraadslid z'n neus zien bij evenementen van een hogere orde dan het Maasboulevardfestival en de Brandersfeesten. Nu heeft de cultuursector daarvan ook geprofiteerd. Eerlijk is eerlijk. Veel kon in het verleden worden gerealiseerd, omdat wethouders als bijvoorbeeld Luub Hafkamp, Ton de Swart en Menno Siljee hierdoor de ruimte kregen. Zonder hen geen Theater aan de Schie, geen bibliotheek Stadserf, geen vernieuwd Stedelijk Museum en geen Wennekerpand. Instellingen die niet dankzij, maar juist ondanks de raad tot stand zijn gebracht.. Natuurlijk is voor iedereen duidelijk dat er - gegeven de economische en politieke situatie en het daarop afgestemde regeringsbeleid - moet worden bezuinigd. En ook dat de cultuursector hierin niet zal worden gespaard. Dat is pijnlijk voor zowel het publiek als de professionals, maar vrijwel onontkoombaar. In 2011 stonden de gezamenlijke instellingen voor ruim zevenenhalf miljoen op de gemeentebegroting. Tel daar nog anderhalf miljoen bij op aan projectsubsidies voor allerhande evenementen, facilitaire dienstverlening en indirecte bijdragen en je hebt met negen miljoen een min of meer juiste indicatie van hetgeen de gemeente in 2011 aan de cultuur besteedde. Dat is per hoofd van de bevolking een cultuurcheque van ruim honderd euro per jaar plus een tientje aan consumptiebonnen. In 2016 moeten deze subsidies zijn teruggebracht tot een totaalbedrag van een kleine zesenhalf miljoen. Hierbij mag dan nog steeds die anderhalf miljoen worden geteld. Want de ondersteuning van het Centrum Beeldende Kunst, de Wenneker Cinema en de Cultuurscouts blijven voor een belangrijk deel intact. Dit maakt dat elke Schiedammer ook in 2016 nog een cultuurcheque van meer dan honderd euro tegemoet mag zien, maar dan wel wordt verzocht de consumpties zelf te willen afrekenen. Regisseren door subsidiedruk Al in de inleiding van het Ontwerp Cultuurvisie 2013-2016 gaat het mis waar de samenstellers hoog opgeven van de 'regiefunctie' van de overheid. Maar die 'regiefunctie' voor de gemeente bestaat helemaal niet, behalve dan in de gedachten van de wethouder en Musis 26

Musis | 2012 | | pagina 26