Hooguit kan de wethouder proberen te regisseren door subsidiedruk. Maar ai heeft GroenLinks zijn politieke kleur) inmiddels een aardige traditie opgebouwd van rigide sektarisme en hoge dunk van overheidsbemoeienis, zo bont zal Johan Grijzen het in Schiedam toch niet willen maken. Als speerpunten voor het gemeentebeleid in de periode 2013-2016 noemt de Cultuurvisie cultuurparticipatie, versterking binnenstad, cultureel ondernemerschap, samenwerken en good governance. Bij de open deuren is er één waarachter de gemeente zelf iets kan uitrichten, namelijk versterking van de binnenstad. de paar ambtenaren die hem dienen. Alle belangrijke paragrafen in het stuk zijn toegeschreven naar het Jenevermuseum, Stedelijk Museum, Stichting de Schiedamse Molens, Bibliotheek, Theater aan de Schie en Wennekerpand. Stuk voor stuk private of geprivatiseerde instellingen waarover de gemeente beleidsmatig en inhoudelijk niets te zeggen heeft en al helemaal geen regie voert. Hooguit kan de wethouder proberen te regisseren door subsidiedruk. Maar al heeft GroenLinks (zijn politieke kleur) inmiddels een aardige traditie opgebouwd van rigide sektarisme en hoge dunk van overheidsbemoeienis, zo bont zal Johan Grijzen het in Schiedam toch niet willen maken. Als speerpunten voor het gemeentebeleid in de periode 2013-2016 noemt de Cultuurvisie cultuurparticipatie, versterking binnenstad, cultureel ondernemerschap, samenwerken en good governance. Bij de open deuren is er één waarachter de gemeente zelf iets kan uitrichten, namelijk versterking van de binnenstad. Dat is dringend nodig en wordt gelukkig ook voortvarend aangepakt. Het begrip cultuurparticipatie komt voor op vele plekken in het stuk, maar wordt nergens verduidelijkt. Noch wie hiertoe het initiatief moet nemen, noch waartoe dit moet leiden, noch welke particuliere instellingen de gemeente hiermee op het oog heeft. Op 'good governance' mag je hopen maar is als richtlijn voor het beoordelen. Ook met betrekking tot het cultureel ondernemerschap (van particulieren) heeft het gemeentebestuur geen regiefunctie. Je mag hopen dat culturele ondernemers in deze stad een emplooi vinden. En zo gaat het - gelukkig niet al te veel - pagina's lang. En soms in prachtige volzinnen als: 'Wij constateren op dit moment een situatie, waarin relatief weinig middelen beschikbaar zijn voor cultuurparticipatie (als middel voor sociale stijging). Door vergroting van het aandeel voor actieve cultuurparticipatie in de voor cultuur binnen Schiedam beschikbare budgetten zullen wij deze activiteiten met name gericht op nieuwe doelgroepen en cultuur in de wijk verder stimuleren'. Wie begrijpt wat hier nu precies wordt bedoeld, mag het zeggen. Verrassende antwoorden Ondertussen zijn tal van organisaties en personen in het cultuurveld tegen de stroom in met elkaar in gesprek en houden scherp in de gaten wat er landelijk gebeurt. Als Halbe Zijlstra ook beoogde om het kunstenwereldje 'ns op te schudden is hem dat in ieder geval gelukt. De vraag hoe met de bezuinigingen op lokaal niveau toch kwalitatief winst kan worden geboekt, kent gelukkig verassende antwoorden. Zie de hoge kwaliteit van de tentoonstellingen in Stedelijk Museum, Paulus, de Korenbeurs en Ketelfactory. Bezoek de concerten en literaire avonden in Westvestkerk en Huis te Poort. Bedenk dat de bibliotheek als zwaarst getroffen instelling wel tweede is geworden in de verkiezing van beste bibliotheek van Nederland en onderga dat u als bezoekers van Wenneker Cinema weer ouderwets in de rij voor de kassa moet staan om een bioscoopkaartje te kunnen bemachtigen. Er wordt op cultureel gebied geparticipeerd en samengewerkt bij het leven. Bijna alsof de armoedige jaren 1950 weer terug zijn, waarin niets kon, nergens geld voor was en de cultuur elke centimeter creatieve ruimte moest veroveren op een behoudzuchtige overheid. Ga 27 Musis

Musis | 2012 | | pagina 27