GOOF EN ALIE HENDRIKS Die rust op het water! Heerlijk! tekst: Peter de Lange foto's: Sjaak van Beek Een uithoek van industriegebied Spaanse Polder. Een bocht in de Overschieseweg, aan de ene kant begrensd door een showroom voor tweedehands auto's, aan de andere kant uitkijkend op de kale gevel van een fabriekshal. Geen voor de hand liggende plek voor een watersportvereniging, zeker niet voor één met vier sterren. Toch bevinden zich achter het hek dat de drukke weg vol bedrijfsverkeer scheidt van een smalle strook grond langs de Schie, al negenentwintig jaar clubgebouw en jachthaven van wsv De Vrije Liggers. Deze vereniging, die geldt als het buitenbeentje onder de Schiedamse watersporters, wordt sinds de oprichting geleid door Alie en Goof Hendriks. Dit tweetal geboren en getogen Schiedammers vormt een kleurrijk echtpaar dat een bijzondere band heeft met het water. En met elkaar. Toen Alie de Roo (72) en Goof Hendriks (79) 55 jaar geleden in het huwelijk traden, ging dat niet zonder moeilijkheden. Een zoon van een handelaar in lompen en metalen, dat vonden vader en moeder De Roo, met een aantal eerbare organisten in de familie, niet de beste partij voor hun dochter. Ze spraken op krachtige toon hun veto uit. Niet dat het ook maar een zier hielp. Alie wilde geen andere man dan Goof. Ze werkte bij De Gruyter toen ze hem voor 't eerst ontmoette. „Wie is die leuke gozer?" vroeg ze aan een collega, een nichtje van de gozer in kwestie. „Da's Goof," antwoordde het nichtje en ze voegde er nog wat bijzonderheden over haar neef aan toe die Alie wel aanspraken. „Die kerel wil ik hebben," dacht ze. En ze kreeg 'm, alle bezwaren van haar ouders ten spijt. Ze vertelt het vol vuur. Goof hoort het glunderend aan. „Ik vond haar ook een toffe meid hoor," zegt hij. „Nooit een moment spijt gehad dat ik met 'r ben getrouwd." „Gatverdamme, slijmjurk!" roept Alie lachend. Goof zat indertijd meestal op zee. Hij voer op schepen van de Holland Amerika Lijn. Later zocht hij het wat dichter bij huis, en monsterde aan op een Vlaardingse logger. Een foto van dat schip, de VL 83 van Van Toor, hangt bij wijze van aandenken in het verenigingslokaal aan de muur. Eenmaal met Alie getrouwd, zocht hij een inkomen aan de wal. En werd lorrenboer, net als zijn vader. Maar eerst werkte hij nog een tijdje bij Rynbende, waar hij ondermeer was belast met het wassen van de auto van de directeur. „Een joekel van een Amerikaan met van die vinnen, weet je wel?" Als hij klaar was met de wasbeurt, reed hij met de Chevrolet even naar het ouderlijk huis van Alie. Dat maakte indruk. Hij vertelt het op zijn karakteristieke manier: met een vaag spottend glimlachje. Een kenmerk dat hij ondanks de handicap dat hij sinds een keeloperatie met behulp van een spraakversterker moet praten, heeft weten te bewaren. De indruk idee dat hij zijn eigen mededelingen soms niet al te serieus meent, kan ook komen door de enigszins scheef op het hoofd gedragen kapiteinspet met het gouden anker die hem - bedoeld of onbedoeld - een komisch uiterlijk verleent. Maar vergis je niet. Achter die opgewekte praat gaat een taaie onverzettelijkheid schuil. Goof Hendriks heeft een uitgesproken hekel aan willekeur en bureaucratie en zal, als hij meent in zijn recht te staan, de eenmaal aangegane strijd tot het einde volhouden. En die ook winnen. De geschiedenis van De Vrije Liggers spreekt wat dat betreft boekdelen. De club ontstond in 1983 na een hoog oplopend conflict tussen de gemeente Schiedam en de watersporters die her en der in de Schie lagen afgemeerd en daarvoor een gering bedrag per jaar als liggeld afdroegen. De problemen begonnen toen de gemeente vanuit de wens om de Schie beter bevaarbaar te maken voor de beroepsvaart, de watersporters sommeerde zich aan te sluiten bij verenigingen met een eigen haven. Een handvol pleziervaarders verzette zich uit financiële overwegingen tegen deze dwangmaatregel. Ze zouden voortaan veel meer geld aan hun hobby kwijt zijn dan de zes tientjes die ze tot dan toe jaarlijks betaalden. Door de hogere kosten dreigde een aantal minder bemiddelde watersporters zelfs tussen wal en schip te raken. Hendriks nam de rol van woord- en actievoerder op zich. Hij bleek een geduchte tegenstander voor wethouder Scheeres. Na een aantal op niets uitgelopen vergaderingen ten stadhuize wist hij te bewerkstelligen dat het ministerie van Binnenlandse Zaken een stokje stak voor de voorgenomen tariefsverhoging. Om het dikke dossier samen te vatten: De Vrije Liggers kregen na een volhardende strijd hun zin en begonnen tegen gematigd tarief een eigen vereniging, waar waterrecreanten die zich bij de gevestigde clubs om financiële of sociale redenen niet thuis voelden een veilige thuishaven vonden. „Wij zijn allemaal gewone mensen," typeert Goof. „De meeste watersportverenigingen zijn voor mensen met een hoed. Wij zijn pettenvolk." Schaamt hij zich niet voor. Peter de Lange spreekt met Schiedammers en Vlaardingers voor wie hun liefhebberij een manier van leven is geworden. In deze Musis Goof en Alie Hendriks in Schiedam 31 Musis

Musis | 2012 | | pagina 31