De wereld van Cornells Ha ga in twee studies Een Schiedammer in de stad die de verlangens van de wereld belichaamt De viering van zo'n jubileum is incompleet zonder een behoorlijk boek. In dit geval zijn zelfs twee titels verschenen. Hans van der Sloot en Ingrid van der Vlis publiceerden bij Boom Cornelis Haga (1578-1654), Diplomaat Pionier in Istanbul. Het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten aan de Leidse tekst: Han van der Horst universiteit brengt een nieuwe editie op de markt van The Ottoman Empire and the Dutch Republic. A History of the earliest Diplomatic Relations 1610-1630. De auteur van deze dissertatie, legendarisch kenner van de Turkse taal en letterkunde dr. A.H. (Sander) de Groot heeft de tekst verbeterd, aangevuld en herzien. Beide studies bestrijken voor een belangrijk gedeelte hetzelfde terrein. Toch is er ook een fundamenteel verschil. Hans van der Sloot en Ingrid van der Vlis schreven een biografie van Cornelis Haga. Daarin spelen zijn belevenissen aan het hof van de sultan een dragende rol. Toch vormen zij slechts een enkele periode in het rijke leven van de Schiedamse diplomaat. Sander de Groot daarentegen legt eerder de nadruk op de betrekkingen tussen ons land en Turkije. Haga is slechts een enkel stuk op het diplomatieke schaakspel dat hij Cornells Haga is de Schiedammer van het jaar. Dat komt omdat hij precies vier eeuwen geleden de grondslag legde van de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Turkije. Daarvoor krijgt hij nu alle lof - meer misschien dan hem destijds door zijn tijdgenoten werd toegezwaaid. Ontploffing van het Spaanse admiraalsschip tijdens de aanval op Gibraltar in 1607 Cornelis Vroom 1612, Collectie Rijksmuseum Musis 36

Musis | 2012 | | pagina 36