de siècle, zoals Toulouse Lautrec. Dezelfde krachtige kleuren en lijnen, dezelfde perfectie in grafische afwerking, in helderheid en toets. Inderdaad behoorde Joost Minnigh tot de laatsten die deze kunst op dit formaat beheersten. Joost Minnigh putte zijn inspiratie puur uit de natuur. Hij was kunstenaar in hart en nieren, maar hij had net zo goed boer kunnen zijn, imker, tuinier of'vogelaar'. En al deze beroepen voerde hij naast zijn kunstenaarschap met veel liefde uit. Minnigh werd op 29 mei 1942 geboren in Pengalengan (Java) en bracht zijn eerste levensjaren noodgedwongen door in een 'Jappenkamp'. Vlak na de Tweede Wereldoorlog vertrokken zijn ouders naar Nederland waar hij tussen 1963 en 1967 zijn opleiding kreeg aan de academie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam. Hier deed hij een voorliefde voor grafiek op door zijn leraren Bouke IJlstra en Daan den Dikkenboer die gold als één van de laatste echte lithografen van Nederland. De lijst van exposities is lang en omvat tentoonstelling in de Kunsthal Rotterdam, bij het Rotterdamse Centrum Beeldende Kunst (CBK), het Natuurhistorisch Museum Rotterdam, het Stedelijk Museum Schiedam en het Haags Gemeentemuseum, naast tientallen exposities in tal van galeries in de Rotterdamse regio en verder door het hele land heen. Zijn belangrijkste internationale tentoonstellingen waren te zien in onder meer Frankrijk, Slovenië, Polen, België, Duitsland, Finland, Spanje, Italië, Zuid-Korea, Japan, Taiwan en Nieuw-Zeeland. Zijn wandschilderingen, in opdracht van gemeenten en bedrijven, zijn op verschillende locaties in Rotterdam en daarbuiten te vinden. Verder kreeg hij in 1997 de Purmarijn Grafiekprijs, en werd hij gastdocent voor kleurenlithografie aan de Willem de Kooning Academie Rotterdam en commissielid voor de Allianz 2010 Grafiekprijs. Zijn werken bevinden zich naast particulieren onder meer bij belangrijke bedrijfscollecties als die van de Allianz Nederland, de ING en ABN AMRO, P O Ferries, Koninklijke Volker Stevin, Nedlloyd, SBK (Stichting Beeldende Kunst) en Centrum Beeldende Kunst Rotterdam.De overleden kunstenaar zei zelf ooit in 2007 in het magazine 'Vruchtbare aarde': „Vogels hebben me mijn hele leven geïnteresseerd. Dat zat er al heel vroeg in. Als klein jongetje rende ik met een veer in mijn achterste door het bos en riep: "Ik ben een vogel, ik ben een vogel!' Het meest gefascineerd ben ik altijd door het zwermen van vogels gebleven. Eigenlijk al vanaf mijn tiende, toen we naar Texel gingen en ik daar de bonte strandloper, de paarse strandloper, de knoet en al die andere strandlopers zag. Zo prachtig in de lucht en die schitterende vogelzwermen schilderde ik elke keer weer terug in mijn schilderijen." 43 Musis

Musis | 2012 | | pagina 43