OVER JO HAN EEN PRESENTATIE IN STILTE Johan Meijerink (1948 - 2011) was een zwijgzame kunstenaar en zijn oeuvre is al even even verstild als hij en in zichzelf besloten. Meijerink toont zich in zijn werk een behoedzaam minimalist De ogenschijnlijke eenvoud van zijn objecten en de herhalingen in vorm, verhoudingen en bewerking verwijzen naar klassieke architectuuropvattingen. Het werk vertoont echter ook verwantschap met de glanzende objecten van Constantin Brancusi. Beide kunstenaars werken met zeer elementaire vormen. Beide zoeken de uitdrukking in een perfecte balans tussen vorm en materiaalkeuze en betrekken vaak de sokkel bij het beeld. Net als Brancusi kon Meijerink eindeloos tekst: Wim Henkes foto's: Gerrit Scheurs variëren met de opstelling van zijn beelden. In de bewerking van het materiaal, het geduld waarmee een volmaakte ronding werd gepolijst, toonde Meijerink zich een ambachtsman. In de ruimtelijke opstelling componeerde hij echter de onderlinge relaties tot veranderlijke overzichten. Elk beeld daarin getuigt overigens van een langdurig proces waarin de objecten werden teruggebracht tot basisvormen als bol en cilinder: kernachtig en volmaakt, en daardoor als 'stil' en 'tijdloos' te ervaren. Zijn beelden zijn monumentaal, ondanks hun bescheiden formaten. Aan het werk van Johan Meijerink besteedde de KetelFactory al eerder aandacht. De tentoonstelling 'Over Johan' is een tweeluik dat in twee verschillende tijdvakken wordt gepresenteerd. Beide delen worden ingericht door een expert uit de kunstwereld die hun objecten overigens putten uit een speciaal voor de gelegenheid gemaakte kast, waarin een groot aantal werken van Meijerink is bijeengebracht. Cathy Jacobs, hoofd presentaties van Museum Boijmans Van Beuningen, richt de eerste tentoonstelling in, en Catalijn Ramakers, galeriehouder van Johan Meijerink de tweede. De bezoeker kan zien of het verschil in opvatting en afstand tot het oeuvre verschillende presentatievormen oplevert, en hoe die het werk kunnen duiden en plaatsen. Onderdeel van de tentoonstelling 'Over Johan' was de Distillatie op zondag 14 oktober 2012. Tijdens dit onderdeel werden de resultaten van de twee versies van de expositie 'Over Johan' tegen het licht gehouden. Daarnaast vond de presentatie plaats van de monografie over het werk van Johan Meijerink, met tekstbijdragen van Frits de Coninck en Jan van Adrichem. De Distillatie leidde tot een goed gesprek over de stilte, met alle betrokkenen bij de expositie en het boek zoals Willie Stehouwer, Olphaert den Otter, Catalijn Ramakers en het Arboretum in Rotterdam. Johan Meijerink werd in 1948 in Bandoeng, Indonesië, geboren. Hij studeerde aan de Academie van Beeldende Kunsten te Rotterdam. Sindsdien exposeerde hij onder meer in Museum Boijmans Van Beuningen, Galerie Van Beveren (Rotterdam), Ram Galerie (Rotterdam), Galerie Nanky de Vreeze (Amsterdam) en Galerie Ramakers (Den Haag).Zijn werk bevindt zich in de collectie van Museum Boijmans van Beuningen. Johan overleed in september 2011 21 Musis

Musis | 2012 | | pagina 21