GEVAARLIJKE AVONTUREN IN JENEVERMUSEUM tekst: Hans van der Sloot foto's: Jan van der Ploeg De tentoonstelling 'Tersluiks - Alcoholsmokkel en sluikstokerij in de Lage Landen' is samengesteld op initiatief van het Belgische Nationaal Jenevermuseum in Hasselt en het Nationaal Museum van Douane en Accijnzen in Antwerpen waarbij het Jenevermuseum Schiedam, het Elsmuseum in Beek en het Nationaal Likeur en Frismuseum in Hilvarenbeek zich hebben aangesloten. Met uitzondering van het Jenevermuseum Schiedam bevinden de musea zich alle in streken die tussen circa 1920 en 1970 veel met smokkel en clandestiene stokerij te maken hebben gehad. In alle genoemde musea zal de expositie in tussen september 2012 en september 2014 ook te zien zijn. Aan Schiedam is de eer gegund om in deze reeks tentoonstelling het spit af te bijten. Het land dat het meest met de clandestiene stokerij en alcoholsmokkel te maken had, is België. Direct na de Eerste Wereldoorlog werd in België de productie, verkoop en consumptie van sterke drank met de 'Wet Vandervelde' aan banden gelegd. De Wet Vandervelde Emile Vandervelde (1866-1938) was één van Belgisch meest invloedrijke politici uit de eerste helft van de twintigste eeuw. Eminent jurist en hoogleraar was hij tevens één van de voormannen van de Belgische socialistische beweging. Deze Werkliedenbond voorzag Met de tentoonstelling Tersluiks voegt het Jenevermuseum Schiedam een nieuwe expositie toe aan de reeks die indertijd werd ingezet met de tentoonstelling King of Drinks. In deze reeks stellen de jenevermusea van Hasselt en Schiedam deelaspecten van de gedistilleerdindustrie in een bredere context aan de orde. In dit geval een periode van bijna driekwart eeuw van smokkel langs duistere paden, achtervolgingen en clandestiene stokers die in het Brabantse land, achter hooischelven en varkensstallen in de meest primitieve apparatuur hun alcohol stookten. Tentoonstellingsaffiche Tersluiks

Musis | 2012 | | pagina 28