ISSN 1568.9751 8049 60 057 Omslag: Inhoudsopgave 4 In memoriam Piet Sanders 6 Restauratie Sodafabriek 10 Voorleesbrigade 12 Expositie Zilvertoon-Gerard van Soest 16 Dick Berckenkamp met Frozen Time 20 Over Johan in Ketelfactory 26 Museumvondsten 28 Gevaarlijke avonturen in het Jenevermuseum Excuus De Wet van Murphy bestaat echt. Daarvan is de redactie van Musis sedert september overtuigd. Door gebrekkige communicatie wist auteur Wim Henkes niet beter dan dat het thema van Open Monumentendag (Historisch Groen) hetzelfde was als dat van de Maand van de Geschiedenis, namelijk 'Arm en rijk'. De stelligheid waarmee hem dit thema werd meegedeeld, maakte dat hij dit als uitgangpunt nam voor zijn artikel over de Wederopbouwarchitectuur in Schiedam. Ook de eindredactie signaleerde niet dat de inleiding van Henkes' artikel uitging van een ander thema. Van verschillende zijden maakte men Musis attent op deze vergissing, overigens wel met de complimenten voor de inhoudelijke behandeling van de rapporten van Hebly Tennissen architecten en Rikkert Wijk over de Wederopbouwarchitectuur in Schiedam. Tot overmaat van ramp werden door een technisch mankement de kladteksten afgedrukt waardoor correcties zijn weggevallen, zoals lezers ons lieten weten. Waarvoor ons welgemeende excuses. Dat het nooit opnieuw zal gebeuren, durven we niet langer te zeggen. Wie één keer de Wet van Murphy aan den lijve heeft ondervonden, past bescheidenheid. Op 27 september overleed, zes dagen na zijn honderdste, verjaardag prof. rnr. Piet Sanders. Behalve een internationaal vermaard jurist was Sanders voor de kunst van de grootste betekenis. Een warmvoelend mens bovendien die letterlijk tot op de laatste dag betrokken bleef bij de cultuur. MUSIS oktober 2012 jaargang 18 no 9 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving. Musis is toegelaten als Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI) Uitgever: Stichting Musis Bestuur: Jan Franken, Dick Jansen, Loe Koppejan - voorzitter, Jos Poolman, Karin Visser Redactie en administratie: Broersvest 75-77 3111 ED Schiedam Telefoon:010 473 55 18 E-mail: redactie@musis.info Hoofdredacteur: Hans van der Sloot Redactie: Jeroen ter Brugge, Theo van Giezen, Sjef Henderickx, Jack Tsang, Rikkert Wijk Maarten Bijl (voorzitter) Tekstredactie: Laurens Priester Eindredactie: Laurens Priester Abonnement: minimaal 35,- jaarabonnement 2012 (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis MUSIS ONLINE OP http://archief.schiedam.nl/ Van januari 2009 tot de maand voorafgaand aan het laatste nummer (september 2012) is Musis volledig leesbaar op de website van het Gemeentearchief Schiedam publicaties. Het Musisarchief is volledig doorzoekbaar. Het onderwijs en educatieve instellingen kunnen op Musis een beroep doen bij het geschikt maken van onderwerpen voor lessen en projecten Druk: BGS Grafisch, Schiedam Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Afscheid van de zomer, foto Gerard van Soest 3 Musis

Musis | 2012 | | pagina 3