Deelhebbers aan de coöperatie voor de Sodafabriek wordt gevraagd minimaal 25.000 euro in te leggen. Dat hoeft niet per se met geld. ruimte van slechts vijftig centimer. Daarom heeft hij deze zomer het hele complex van de gemeente gekocht. Voor één euro en zes cent overdrachtsbelasting. Dezer dagen sticht hij een coöperatie om het herstel te financieren. Van Adrichem heeft ervaring met restauratie werkzaamheden. Zijn herenhuis was ooit het volksgebouw van de Sociaaldemocratische Arbeiderspartij en het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen. Die bouwden in de tuin een ontmoetingscentrum en een toneelzaal. Beide heeft hij in de staat van de jaren 1930 terug laten brengen om er vervolgens jazz sociëteit In Den Rooien Koffer te openen. Schiedammers kennen Ton van Adrichem als een hardnekkig en stronteigengewijs man, die er niet altijd op uit lijkt om vrienden te maken. Maar daarom juist kreeg hij met taaie volharding dingen voor elkaar, waar een ander al lang het moede hoofd in de schoot had gelegd. een bedrijf Itrec-chemie. Uiteindelijk is het gebouw doorverkocht aan een vastgoedondernemer Fortress en die ging aan het eind van de jaren 1908 praten met het projectontwikkelbedrijf "De Vernieuwde Stad" van ex-wethouder Cor Bolmers. Hij kocht de sodafabriek namens de gemeente Schiedam maar om allerlei oorzaken kwam het moment van levering pas in 2012. Zulke lange periodes zijn in het vastgoed geen uitzondering. Er is uiteindelijk dik 1,3 miljoen euro voor betaald". Van Adrichem had sinds hij op de Tuinlaan kwam wonen al belangstelling voor het pand. Als geboren en getogen Schiedammer - zijn vader was de bekende melkboer Van Adrichem - heeft hij hart voor het gebouw dat nauw met het oude brandersverleden verbonden is. Twee oude pakhuizen Maar de sodafabriek? Dat scheve lekke kavalje van vijf verdiepingen waar ze ook nog eens het beste deel van de eeuw een zeer vervuilend chemisch bedrijf hebben uitgeoefend? Wie zal winnen? Hij of de ruïne achter zijn herenhuis? Ton van Adrichem ontvangt in het cafégedeelte van zijn Rooie Koffer. "Ik heb dit pand in 1984 gekocht", deelt hij mede, "en sinds 1987 woon ik er. De voorgevel dateert uit 1963. Daarvoor had mijn huis een andere gevel. Het is tussen 1780 en 1790 gebouwd voor C.A.J. Nolet en die is ook verantwoordelijk voor de grootste helft van de sodafabriek. Toen ik hier kwam stond het hele complex al leeg. Dat wil zeggen, John van de Knaap gebruikte alleen de benedenverdieping voor zijn machinefabriek en houtzagerij maar die is er nu ook uit. De sodafabriek was aanvankelijk van de familie Schuddebeurs, die nu nog betrokken is bij De sodafabriek bestaat uit twee oude pakhuizen, die in de negentiende eeuw Lijfland en Coerland gedoopt werden. Coerland - het meest noordelijke - is aan het eind van de achttiende eeuw gebouwd, Lijfland is jonger en stamt waarschijnlijk uit het begin van de negentiende eeuw. De namen die verwijzen naar Baltische gebieden waaruit Nederland oudtijds graan en hout importeerde. Volgens dr. Geert Medema kan Coerland een tijd als mouterij zijn gebruikt. Het ging aanvankelijk om afzonderlijke gebouwen, gescheiden door een brandgang. Daar is later een verbindingsstuk tussen gebouwd. In 1894 werd het hele complex omgebouwd tot sodafabriek. Pas in 1975 verdween dat bedrijf maar de sporen zijn nog steeds zichtbaar. De houten binten die de verdiepingen op hun plaats houden zijn ernstig aangetast door zouten en chemicaliën. Het moet zwaar en ongezond 7 Musis

Musis | 2012 | | pagina 7