Destijds moeten zowel Coerland als Lijfland tot de grootste bouwprojecten van Nederland hebben behoord. Iets heel bijzonders werk geweest zijn om de soda en de andere reinigingsmiddelen te fabriceren, die vooral geleverd werden aan wasserijen en andere grootverbruikers. Destijds moeten zowel Coerland als Lijfland tot de grootste bouwprojecten van Nederland hebben behoord. Op het eind van de achttiende eeuw stagneerde de economie maar maakte Schiedam door de bloei van het brandersbedrijf een periode van hoogconjunctuur door. Dat maakte de elite niet alleen zichtbaar met prestigeprojecten zoals de Korenbeurs en het Sint Jacobsgasthuis maar ook met utiliteitsbouw. De beide pakhuizen getuigden door hun enorme omvang van grote durf en de bereidheid om risico te nemen. Versieringen achtten de investeerders niet nodig voor een gebouw waarin uitsluitend gewerkt en gesjouwd moest worden. Daarom beantwoordden de gevels aan een vast patroon: ze waren recht, ze waren eenvoudig. Ze waren functioneel en bijna modernistisch. Juist zulke architectuur is zeldzaam geworden. In de afgelopen jaren zijn heel wat oude bedrijfsgebouwen van voor de industriële revolutie afgebroken omdat ze voorzieningen. Dat is het resultaat van een jaar lang onderhandelen". Je hoeft geen deskundige te zijn om te begrijpen dat het veel meer dan een miljoen zal kosten om de Sodafabriek op een aannemelijke manier in stand te houden. Heeft Ton van Adrichem zijn financiële doodvonnis getekend? Hij denkt van niet want hij weet dat er voor een goed idee altijd financiers te vinden zijn ook in crisistijd. Zijn mening wordt gedeeld door Peter van Velzen van Restauro-architecten. Samen met zijn collega Joyce van der Knaap heeft hij zich het lot van de Sodafabriek aangetrokken. Nu zijn ze elke maandag in het massale pand te vinden om daar te werken aan de herstelplannen. Er is al een projectkantoor ingericht. Van Velzen heeft in Schiedam verscheidene restauratieprojecten op zijn naam geschreven. Pand Paulus en de kapel van het kerkhof op de Vlaardingerdijk en de Oud-Katholieke Kerk op de Dam zijn daarvan de bekendste. Wat heeft hij met de sodafabriek? Van Velzen: "Als je er vanaf de Buitenhavenweg naar kijkt, dan zie je dat die panden uitstraling hebben. Ze intrigeren. Als je er naar kijkt met een monumentenbril op, dan denk je: "Daar moet ik wat mee". Het is een van de laatste historische waardevolle panden in Schiedam die nog niet gerestaureerd zijn". geen architectonische waarde zouden hebben. Van Adrichem wenst dat de sodafabriek dit lot wordt bespaard. Daarom heeft hij bij de gemeente die ene euro en zes cent op tafel gelegd. Is dat niet wat weinig voor een stuk onroerend goed waar de belastingbetaler veel meer dan een miljoen voor heeft neergelegd? Van Adrichem snuift en noemt vijf punten. "Ten eerste, de grond is ernstig vervuild. Ten tweede; het gebouw verkeert in deplorabele staat. Ten derde: er moet een verplichte asbestsanering komen. Ten vierde: er mogen geen woningen in omdat er teveel lawaai wordt gemaakt door de Glasfabriek aan de overkant van de Buitenhaven. Logies bieden mag wel. Ten vijfde: er mag geen beroep worden gedaan op gemeentelijke Van Velzens vakgenote Joyce van der Knaap komt uit De Lier. Zij bekeek de sodafabriek aanvankelijk met een koud en nuchter hart, als een onafhankelijke buitenstaander. "Peter was eerst met me omgereden zodat ik het gebouw vanaf de Buitenhavenweg kon zien maar binnen schrok in van de staat waarin alles verkeerde. Ik lette eerst alleen op de meest dramatische onderdelen: zout op het hout en de stenen, stenen die eruit gevallen waren, verzand metselwerk. Ik moest er echt doorheen leren zien om de mogelijkheden te herkennen. Toen merkte ik dat ik dat het complex wel iets heel bijzonders had. Bovendien werd er tweehonderd jaar geleden behoorlijk degelijk gebouwd. Men had nog geen computers en rekentuig zodat men veel meer dan wij op de gis moesten bouwen. Dat betekende veel overmaat voor de zekerheid. Er zijn dan ook heel zware houtconstructies De initiatiefnemers vlnr. Peter van Velzen, Ton van Adrichem en Joyce van der Knaap Musis 8

Musis | 2012 | | pagina 8