EEN LABORATORIUM VOOR MIDDELEEUWSE KUNST Gedurende de tentoonstelling 'Op weg naar Van Eyck' is aan deze expositie een voor het publiek toegankelijk middeleeuwenlaboratium verbonden. Wie wil weten hoe middeleeuwse kunstenaars werkten, welke technieken en pigmenten werden gebruikt kan hier terecht. In zekere zin vormt dit laboratorium een pendant van de door Jeroen ter Brugge in deze Musis besproken bronnenpublicatie 'Ad Flarindingun'. Gaat het daar om de achtergrond en inhoud van middeleeuwse beschrijvingen van gebeurtenissen, het Middeleeuwenlab van Boijmans Van Beuningen geeft informatie over de werkwijze van beeldend kunstenaars in de 14de en 15de eeuw. In het Middeleeuwenlab is te zien hoe de middeleeuwse kunstenaar zijn panelen voorbereidde, hoe verf gemaakt werd, hoe het kunstenaarsatelier er in die tijd uitzag en welke sier- en gebruiksvoorwerpen gebruikt werden als voorbeelden voor de schilderijen. Het Middeleeuwenlab is ingericht als een wetenschappelijk laboratorium, waar de bezoeker zelf op onderzoek uit kan. Musis 28 Het Middeleeuwenlab laat onder meer zien welke kleuren en pigmenten gebruikt werden door Jan van Eyck in het schilderij De drie Maria's aan het graf (1430-1435). Dit schilderij is voor de tentoonstelling uitgebreid gerestaureerd, waardoor veel kennis over de gebruikte bestandsdelen is opgedaan. Bezoekers kunnen in een interactieve installatie diverse onderdelen uit het schilderij laten oplichten, waarbij informatie gegeven wordt over de kleurpigmenten die zijn gebruikt voor deze specifieke details. Ook is te zien hoe deze pigmenten in de tijd van Van Eyck werden gemaakt. Zo ontdekt de bezoeker dat ultramarijn, dat gebruikt werd voor de blauwe mantel van Maria, gemaakt werd van het zeer kostbare Lapis Lazuli. Het groene pigment verdigris voor de mantel van de soldaat ontstond uit een reactie tussen koper en zuren. Een andere presentatie in het lab laat zien hoe een middeleeuwse paneelschildering tot stand kwam, door het tonen van negen elkaar opvolgende stadia, toegelicht met korte filmpjes. Hiervoor is een zeer precieze reconstructie gemaakt van een detail uit het Norfolk Triptiek (1415- 1420), dat te zien is in 'De weg naar Van Eyck'. De presentatie toont hoe eerst de grondlagen van dierlijke lijm en krijt op het hout aangebracht werden, hoe vervolgens de ondertekening tot stand kwam, het bladgoud en de

Musis | 2012 | | pagina 28