Worden alle zorgen en inspanningen die Vlaardingen zich de laatste jaren heeft gegeven rond het beeld van Pomona bij elkaar opgeteld, dan kan de conclusie geen andere zijn dan dat zij blijkbaar een onmisbare plaats in het bewustzijn van de bevolking inneemt. Maar als dat zo is, waarom bleef haar rol dan altijd beperkt tot die van decoratie in het parkWaarom heeft niemand haar roem verspreid buiten de grenzen van het Hof Einde van de eerste episode. In deel twee vullen we de leemten aan op die we in het voorgaande hebben laten vallen en blikken we vooruit naar de toekomst, waarin wellicht een belangrijke rol is weggelegd voor Pomona als patrones van Vlaardingen. een bijzondere plaats in onze familie ingenomen," zei de kunstenaarsdochter bij de heronthulling door Mareadovoorzitter Kees van der Windt. De verklaring voor dit familiale medeleven is dat stilletjes wordt vermoed dat Van Hoorn het beeld heeft gemodelleerd naar zijn echtgenote - een niet meer te achterhalen veronderstelling waaraan de dochter toevoegt dat het evengoed een onbekende vrouw geweest kan zijn die model heeft gestaan voor de fruitnimf. Want de beeldhouwer had, volgens Barbara van Hoorn, grote belangstelling voor vrouwelijk schoon, zoveel zelfs dat het wel eens gênant werd. ,,Dan liep je met hem over straat en zei hij luid, over zijn schouder kijkend naar een vrouw die we zojuist waren gepasseerd: Zag je die billen! En wat een borsten!" Wie wil weten in hoeverre deze kwalificaties van toepassing zijn op de Vlaardingse Pomona in haar bloeitijd, kan een wandeling maken naar de Vettenoordskade, waar de foto's van Bergsma aan de zijgevel van het Vlaardings Museum zijn bevestigd. Ze hangt er te kijk als een Vlaardingse Mona Lisa. IBF**

Musis | 2012 | | pagina 6