13 Musis geen zin in." Het was een beetje een treurig einde van haar mooie loopbaan in de haven. Met Jan Klein - tegenwoordig hoogleraar aan de Erasmus Universiteit en al 25 jaar haar echtgenoot - begon een nieuwe fase in haar leven. Een gezinsleven. Maar geen doorsnee gezinsleven. „Ik ben niet de doorsnee echtgenote. Jan vond het nooit een probleem als ik niet thuis was om te koken. Hij begrijpt dat andere dingen soms belangrijker zijn, hij is net zo ambitieus als ik." Op weg naar een etentje passeerden ze op een avond een leegstaand pakhuis aan de Lange Haven. „Ik was zwanger, mijn hormonen zaten niet allemaal op de juiste plaats. Ik zei: wat zou het fantastisch zijn om daar te wonen! Jan was er ook helemaal weg van. De volgende dag zijn we het gaan bezichtigen en een paar dagen later hebben we het gekocht, samen met mijn zwager Cees." Het pakhuis had tien jaar leeg gestaan, opknappen was monnikenwerk, vorige kopers hadden wanhopig het bijltje erbij neergegooid, in de woorden van Carmel: „Ze kregen er spijkers van in hun hoofd." De begane grond leverde een apart probleem op: die bleek zich niet voor bewoning te lenen. Carmel kwam op het idee er een galerie te beginnen. „Ik wilde graag onder de mensen blijven. Maar een galerie is drempelverhogend. Het zou er op neer komen dat ik de hele dag in m'n eentje tussen mooie kunst zat en dat er niemand binnen zou komen." Het verlossende idee kreeg ze toen zwager Cees, banketbakker van beroep, haar bij de geboorte van haar zoon een geboorteboom van chocolade cadeau deed. „Ik zei: dit is zo mooi, dat zou het grote publiek moeten kunnen zien!" Zo kwam de Bonte Koe tot leven. De ene geboorte had de andere voortgebracht. Oke, je begint met je zwager een chocolademakerij. Maar wat ga je precies verkopen en aan wie? Voor advies huurden ze een om hun marketinginzichten bekend staand Amsterdams echtpaar in. Dat werd niks. „Mensen in hippiekleren, die zeiden dat we moesten meeliften op Disney World Parijs, dat die zomer was geopend. Maar wat heeft Schiedam nou met Mickey Mouse?" Buurman Carel van der Velden had een beter idee. Zoek een Schiedams imago. Doe iets met jenever. En dus vervaardigden ze een serie jeneverpanden van chocolade en nodigden alle bekende distillateurs uit voor de opening. Eregast was toenmalig burgemeester Reinier Scheeres. De belangstelling was enorm. Vanaf dag één liep het storm in de winkel. Chocolade met een luxe uitstraling is een gewild product. Dat had Carmel met haar zakelijke intuïtie goed gezien. Het succes heeft haar niet lui of gemakzuchtig gemaakt. De onrust is altijd gebleven. Ze is altijd op zoek naar nieuwe mogelijkheden. Sinds de opening twintig jaar geleden heeft ze al haar tijd in het uitbouwen van de onderneming gestoken. Ze is permanent bezig met het bedenken van nieuwe producten, nieuwe verpakkingen en nieuwe mogelijkheden om haar chocoladecreaties aan de man te brengen. „Ik ben pas tevreden als alles met smaak is opgegeten." Om dat te bereiken heeft zij tropenjaren gemaakt. „Ik heb keihard gewerkt. Ik ben een controlefreak, dat manco is

Musis | 2012 | | pagina 13