me moeilijk af te leren." Soms verwijt ze zichzelf dat ze de onderneming meer aandacht heeft gegeven dan haar gezin. Haar kinderen zien dat anders. „Ze zijn nu 21 en 24 jaar en ze verzekeren me dat ze niets te kort zijn gekomen, ondanks mijn stressvolle leven. Zij hebben me de ruimte gegeven dit te doen. Ik ben ze heel dankbaar voor hun loyaliteit. Ook zonder Jan, mijn sparring partner, zou ik nooit zo ver zijn gekomen." Zo ver, dat wil zeggen: een medewerkersbestand van vijfentwintig mensen, verdeeld over de winkel in Schiedam, twee winkels in Rotterdam en één in Volendam. Met die laatste zaak probeert ze een nieuwe vorm van detailhandel uit: de pop up store. Een tijdelijke winkel, die na sluiting elders weer opduikt. Het waren studenten die haar op het spoor van deze noviteit zetten. Ze praat veel en graag met jongeren - een gewoonte die ze overnam van haar vader; die ging op hoge leeftijd nog naar de pub om jongeren te ontmoeten. „Ik focus op de komende generatie," zegt Carmel. „Zij bepalen hoe het straks zal gaan." Jongeren zijn ook zeer bedreven in de omgang met social media. Op internet, verwacht Carmel, openen zich voor bepaalde producten nieuwe markten. Chocoladekunst zou wel eens zo'n product kunnen zijn. Wie weet hoe de detailhandel zich in de toekomst zal ontwikkelen? Misschien verdwijnen gespecialiseerde zaken zoals De Bonte Koe wel uit het straatbeeld en wordt internet de nieuwe winkelstraat. Een proef met een low budget pop up store kan ook al geen kwaad omdat de tijden onzeker zijn, betoogt Carmel. „Vijfjaar geleden ging chocolade met pallets tegelijk de deur uit. Nu moetje veel meer moeite doen. Misschien zijn kortlopende projecten waarbij de klant zich nieuwsgierig afvraagt watje volgende move zal zijn wel de toekomst." Dar komt nog bij dat de bereikbaarheid in de Schiedamse binnenstad een kwetsbaar punt blijft. Stel dat de gemeente - om welke reden ook - zou besluiten de Lange Haven af te sluiten voor verkeer. Een autoloze haven zou voor de middenstand daar en dus ook voor De Bonte Koe een groot verlies aan klanten met zich meebrengen. „Dat vooruitzicht dwingt mij om andere mogelijkheden te overwegen. Ik heb dit met bloed, zweet en tranen opgebouwd, dat ga ik niet zomaar opgeven." Achteraf denkt ze wel eens: ik had beter in de handel kunnen gaan. Dat brengt veel minder stress met zich mee. Maar dat is nakaarten. En hoe serieus is het eigenlijk gemeend? Ze is trots op wat ze heeft bereikt - daar is ze heel eerlijk in. Ze bezorgt veel mensen plezier met haar chocolade en met de fantasierijke creaties waarin die wordt gegoten. Cees en zij krijgen daar nog dagelijks complimentjes voor. Van een dergelijk succes kon zij niet dromen toen zij 36 jaar geleden in Nederland voet aan wal zette. Geamuseerd vertelt zij hoe ze op de lagere school een reprimande kreeg van de juf, daags nadat haar moeder op ouderavond was geweest. De onderwijzeres zei: „Ik hoor van je moeder dat jij nooit iets in het huishouden doet. Als ik jou was, zou ik daar maar snel verandering inbrengen. Anders kom je nooit aan een man!" Aan die reprimande moest ze terugdenken toen ze enige tijd geleden voor de marathon in Dublin was met een groep Nederlandse collega ondernemers, ,,'s Morgens voor het ontbijt gingen we met de hele club een uurtje trainen. Ik kreeg als vanzelf de leiding, want ik kende de stad. Dus ik liep als vrouw voorop, met een hele sliert mannen achter me aan. En ik dacht: wat zou het leuk zijn als nu mijn oude schooljuf me eens zag!" Are i

Musis | 2012 | | pagina 14