foto's: Fred Ernst 15 Musis - Het Stedelijk Museum Schiedam presenteert op verschillende locaties in de stad het project Het Dierbare Geschenk. Voor dit project zijn Schiedammers met een Turkse achtergrond, die hier wonen, werken of naar school gaan, gefotografeerd met hun favoriete geschenk. De foto's zijn te zien op twee locaties: in de Foyer van het Theater aan de Schie in het Stedelijk Museum Schiedam tot en met 6 januari 2013. Het project Het Dierbare Geschenk is georganiseerd in het kader van het themajaar Verborgen Schatten en geeft inhoud aan vierhonderd jaar vriendschappelijke en diplomatieke betrekkingen tussen Turkije en Nederland en vanzelfsprekend het Sinterklaasfeest en de kerstviering. De Schiedammer Cornelis Haga was de eerste ambassadeur van Nederland in Turkije. Hij onderhandelde aan het begin van de 17de eeuw met de sultan van het Ottomaanse Rijk, het latere Turkije, over het verkrijgen van exclusieve diplomatieke en handelsrechten voor de toenmalige Nederlanden. In 1612 werd het verdrag tussen beide bekrachtigd en gevierd met het uitwisselen van geschenken. Voor dit project zijn Schiedammers met een Turkse achtergrond, die hier wonen werken of naar school gaan, gefotografeerd met hun favoriete geschenk. De foto's zijn gemaakt door de Rotterdamse fotograaf Fred Ernst. Zij vertellen waarom het geschenk voor hen dierbaar of bijzonder is. Het zijn persoonlijke verhalen van herinneringen aan het geboorteland of het land waar de familie nog woont. Met heimwee, trots, nostalgie, liefde en vreugde wordt gesproken over datgene wat hen met het geschenk verbindt. De voorwerpen verschillen van gebruiksvoorwerpen die de Turkse cultuur weerspiegelen tot een geschenk aan alle Schiedammers, het Turks- Nederlandse pop-up restaurant Schiebaraj. Nederland kent een lange traditie in het geven van geschenken. Zo staat het uitwisselen van cadeaus centraal in het eeuwenoude, typisch Nederlandse Sinterklaasfeest. Sint Nicolaas werd geboren in 270 na Christus en hij was bisschop van Myra, het huidige Demre (Kale), een havenstad in Turkije. Nicolaas werd heilig verklaard omdat zijn leven in het teken stond van het helpen van anderen. Hierover zijn veel verhalen bekend. Met het Sinterklaasfeest heeft deze traditie van het geven een feestelijke vorm gekregen. In latere tijd wordt ook het kerstfeest aanleiding om elkaar cadeaus te schenken. De uitwisseling van geschenken is niet typisch Nederlands, maar is van alle culturen en van alle tijden. Het heeft een symbolische bindkracht tussen mensen. Het gaat daarbij niet alleen om een materieel iets dat iemand ontvangt. Bovenal gaat het om de intentie waarmee iemand iets schenkt. Geschenken drukken gevoelens uit. Niet alleen van vriendschap, liefde of dankbaarheid, maar ook van macht, status en prestige. In de Turkse cultuur is het niet anders, ook hier kent men het Suikerfeest en het Offerfeest waarbij het geven en delen centraal staat.

Musis | 2012 | | pagina 15