VLIETLAND ZIEKENHUIS: DE STAND VAN ZAKEN Marktwerking is samenwerken Bij dit alles moeten we ons afvragen of de patiënt er beter van wordt. Waarbij je - terugkerend naar de vragen aan het begin - voor de keuze wordt gesteld tussen een optimale zorg aan het bed of het weinig beschikbare geld besteden aan de registratuur. In mijn optiek is een mooie plaats op de lijsten van Elsevier en het Algemeen Dagblad ons best wat waard. Maar beter worden doe je toch vooral met je patiënten samen. Daar zetten we dan ook het volgend jaar volledig op in. van de instellingen doordat heldere keuze leiden tot meer uitgesproken specialisering. De decentralisatie krijgt vorm doordat patiënten niet meer voor alle behandelingen in hun 'eigen' ziekenhuis terecht kunnen. Daar staat dan weer de aanwezigheid tegenover van de buurtgezondheidcentra die op termijn de minder complexe gezondheidszorg overnemen van het ziekenhuis. Hoe dit moet gebeuren is nog niet geheel uitgewerkt. Er is al wel een slagzin voor: 'Dichtbij als het kan en ver weg als het moet'. De ontwikkelingen op het gebied concentratie tekent zich al duidelijker af. De Groot; Er is al een goede samenwerking met het Franciscus Gasthuis in Rotterdam, het Reinier de Graaff in Delft en het Medisch Centrum Haaglanden. Deze zal nog verder uitgroeien langs de al genoemde lijn.Twee ervan, het Franciscus en Haaglanden zijn topklinische opleidingscentra die de meer complexe zorg kunnen verlenen. Dat geeft een stevige basis aan de samenwerking. Het Vlietland Ziekenhuis onderscheidt zich in deze samenwerking mede door de Borstkliniek en de gespecialiseerde afdeling Geriatrie.' De afdeling Geriatrie wordt gerekend tot de beste op dit gebied in Nederland. Voor de Borstkliniek heeft het Schiedamse ziekenhuis het roze lintje gekregen van de Borstkanker Vereniging Nederland. Deze roze lintjes zijn een initiatief van de landelijke Monitor Borstkankerzorg, die sedert begin 2010 patiënten inzicht geeft in manier waarop de borstkankerzorg in een bepaald ziekenhuis is georganiseerd, welke ervaringen andere patiënten hebben met dat ziekenhuis en in hoeverre dat ziekenhuis voldoet aan de verwachtingen en eisen van de Borstkanker Vereniging. De monitor ondersteunt op die manier de patiënt in het - samen met de huisarts - maken van een gemotiveerde keuze voor een bepaald ziekenhuis. Om in aanmerking te komen voor dit certificaat moet het ziekenhuis voldoen aan een lijst van eisen die is opgesteld door ervaringsdeskundigen en samenwerkingspartners. De Groot; 'Als ziekenhuis hebben wij buiten de Borstkliniek en Geriatrie een algemene en lokale functie. Onze kracht ligt in het feit dat we voor onze patiënten een prettige omgeving bieden voor alle basiszorg. Met de bijzondere demografische en sociaaleconomische omstandigheden in de beide gemeenten Vlaardingen en Schiedam is bij de bouw, de inrichting en de organisatie van het ziekenhuis goed rekening gehouden. Daaraan kleeft overigens ook een zeker nadeel. In wezen bewonen wij een te groot en te duur huis. De opzet is gebaseerd op de ontwikkeling van de zorgvraag in de komende periode van ongeveer veertig jaar. Dit betekent dat wij momenteel gebukt gaan onder veel te hoge kapitaalslasten. Als organisatie moetje heel sterk zijn om deze te kunnen dragen en ondanks alles te voorzien in de komende ontwikkelingen op medischtechnisch en organisatorisch gebied'. Wat de Nederlandse ziekenhuizen in de nabije toekomst te wachten staat wordt kort en bondig onder woorden gebracht in de inleiding van de in 2011 gepubliceerde achtergrondstudie Ziekenhuislandschap 2020. In dit stuk stelt de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg onomwonden dat de demografische, sociaaleconomische en technologische ontwikkelingen in de Nederlandse samenleving ervoor zorgen dat het huidige ziekenhuislandschap onhoudbaar wordt. De RVZ-studie: 'De toenemende vergrijzing en ontgroening zullen een ongekende impact hebben op de omvang en het type zorgvraag. De toenemende individualisering en diversiteit in de samenleving, in combinatie met de stijgende welvaart en de beschikbaarheid van informatie, leiden ertoe dat de zorgvraag verder stijgt en meer persoonsgericht wordt. Het zorgaanbod zal in toenemende mate afgestemd worden op deze persoonlijke wensen en door internationalisering en technologiegedreven innovaties stijgen de aanbodmogelijkheden. Deze factoren leiden de komende jaren samen tot een verdere verwachte stijging van de zorgkosten met een groeivoet ver boven die van het nationale inkomen. Dit gaat vroeg of laat knellen in het licht van de beperkte beschikbare middelen: geld en arbeidskrachten. De toenemende druk zal voor het ziekenhuislandschap verregaande consequenties hebben. Ziekenhuizen zullen hun financiële robuustheid moeten verbeteren en een bijdrage moeten leveren aan het beheersbaar houden van de zorgkosten. Tegelijkertijd, moeten ziekenhuizen voldoen Musis 18

Musis | 2012 | | pagina 18