EEN GEHEEL VAN TURKS EN NEDERLANDS tekst: Sevgi Gülen Gediz Turan (1971en Berry Cleffken (1972) zijn drieënëntwintig jaar samen. Ze hebben samen twee zonen, Fico Zafer (10) en Quint Kerem (7). Gediz is binnenhuisarchitecte freelance columniste en Berry is chirurg. Gediz: Mijn vader kwam in 1965 naar Nederland nadat hij door Scheepswerf Wilton-Fijenoord was geworven. Hij is in 1970 in Turkije getrouwd en een jaar later ben ik in Vlaardingen-Oost geboren. Daarna hebben wij in Rozenburg gewoond en in 1978 verhuisden we naar een flat aan het Jacques Urlusplein in Schiedam. Ik heb op basisschool Het Windas gezeten. Berry: Ik ben in Amsterdam geboren. Ik heb tot mijn studententijd altijd in Maassluis gewoond en in Schiedam op het Stedelijk Gymnasium gezeten. Gediz zat bij mij in de klas. Zij was heel rustig, een keurig meisje. Ik was heel druk en liep veel feestjes af. Ik spijbelde wel eens, vond school niet zo belangrijk. Zij wel, bij hen thuis werd een goede opleiding heel belangrijk gevonden. Gediz: In Turkije werkten allebei mijn ouders als onderwijzer. Toen tijdens de gezinshereniging in de jaren 1970 veel Turkse kinderen naar Nederland kwamen, pakten ze hun beroep weer op. In 1975 werden ze door de gemeente Schiedam ook officieel aangesteld als Turkse leerkrachten. School was voor mij de belangrijkste dagbesteding. Voor Berry niet. Het was examenjaar en hij hield nooit aantekeningen bij, die had ik natuurlijk wel allemaal. Toen kwam hij bij mij aankloppen of hij ze mocht hebben. Zo kregen we meer contact als klasgenoten. Berry: Ik kende voor Gediz niet veel Turken. Er waren nauwelijks Turkse mensen op onze school. Gediz was ook het enige Turkse meisje in de klas. Maar dat ze Turks was, ging pas opvallen toen ik bij haar thuis kwam. Eigenlijk hadden haar ouders ook het idee dat Gediz thuis zou moeten komen met een Turkse man. Dat ze uiteindelijk met een Nederlander thuis kwam was nog tot daar aan toe, maar dat ze dan ook nog met de wildste jongen van de school aan kwam lopen, was wel weer even wat anders. Gediz: Het is het eerste jaar heel vaak uit geweest. Berry had veel frustraties over hoe hij zich moest gedragen. Mijn ouders wisten niet dat wij samen waren. Ik wilde zeker weten dat hij verder wilde met mij. Maar dat weetje niet op je achttiende, dus het heeft wel een tijd geduurd voor ik daar thuis openheid over gaf. Ik was tweeëntwintig, hij eenentwintig. Berry: Ze accepteerden het niet zonder verloving. Mijn familie accepteerde het wel, die zeiden dat het prima was als ik het zo wilde. Gediz: Turken zijn heel sociaal, vaak is dat een sterke eigenschap, maar soms is het ook gewoon een nadeel. Mijn vader vond dat hij zich niet kon vertonen in de Turkse gemeenschap als ik zomaar een Nederlandse vriend had. Daar moest wel een kaartje aan hangen, dan moest ik met hem verloofd zijn. Gediz: Mijn ouders kenden iedereen in mijn klas. Berry was niet echt populair bij mijn ouders omdat hij zo los was, zeg maar. Op persoonlijk vlak klikte het tussen Berry en mij, maar de culturele verschillen kwamen naar boven op het moment dat dingen verboden werden. Daarin merk je het grote verschil tussen Nederlanders en Turken. Dat wat Nederlanders normaal vinden, is voor Turken niet normaal en andersom, zoals verkering en zo. Berry: In het begin was het lastig. Mijn leven was nou eenmaal zo ingericht dat ik ging hockeyen en bij het hockeyen hoorde ook feesten in het weekend en dan kon zij niet mee. Musis 20

Musis | 2012 | | pagina 20