m Koolzaadveld bij Kethel. Jaap de Raat, olieverf op linnen, 1944 Westwijk vind ik mooi," antwoordt hij na enig nadenken. „Dat is een mooi opgezette wijk met groene ontsluitingen en veel groen tussen de bebouwing. Maar er zijn veel meer mooie plekken. Ik kan maar weinig negatieve dingen noemen over deze stad. Vlaardingers zouden best wat trotser mogen zijn op hun stad. Deze stad heeft alles wat je nodig hebt. En heeft ook nog eens een historisch klimaat waar je je vingers bij aflikt. Ook dit jaar zijn er weer allerlei interessante geschiedenisboeken verschenen. Een molenboek, een boek over een neergestort oorlogsvliegtuig in Holy, en nu dan mijn prentenboek. Geen stad is historisch zo uitvoerig beschreven als Vlaardingen. Dat geeft meerwaarde aan deze stad." Jan Anderson (76) heeft in de voorbije halve eeuw met een stapel boeken en monografieën een niet te onderschatten bijdrage geleverd aan de Vlaardingse geschiedschrijving. In zijn museum bewaart hij tienduizenden gebruiksvoorwerpen uit het dagelijks leven van de afgelopen eeuw. Stukken eruit worden met grote regelmaat gebruikt om speelfilms en tv-series met authentiek historisch materiaal aan te kleden. Zijn collectie uit de Tweede Wereldoorlog is befaamd en onlangs met overheidsgeld gefotografeerd en gecatalogiseerd, waarmee de stukken zijn opgenomen in het nationaal erfgoed. Met het prentenboek heeft Jan Anderson naar eigen zeggen zijn levenswerk afgeleverd. Hij heeft er jaren aan gewerkt en is blij dat de klus is geklaard. „De druk is van de ketel," zegt hij met zucht. „Nou kan ik eindelijk een beetje freewheelen." Hij is trots op het resultaat, maar niet zeker van de ontvangst bij "de grote jongens" en het grote publiek verpakt hij die trots uit voorzorg in bescheidenheid. Daarom besluit hij zijn voorwoord met de volgende zinnen: „Ik hoop dat ook een doodgewone drogist een stukje aan de Vlaardingse cultuur mag toevoegen, al begrijp ik best dat ik er wel eens naast zal zitten. Daarvoor bij voorbaat mijn verontschuldigingen." Jan Andersons "Prentenboek van het Vlaardings Streekmuseum" kost 30,-

Musis | 2012 | | pagina 25