Als patiënt heb je er weinig aan', stelt Oomen even later vast. 'In het beste ziekenhuis heb je slechte artsen of kunnen missers worden gemaakt. Dat weten we inmiddels goed genoeg uit allerlei onderzoeken en publicaties. Omgekeerd kun je in een algemeen ziekenhuis een specialist hebben die ver boven het gemiddelde uitsteekt. Voor ons zijn de lijsten daarom niet maatgevend en hebben we er nooit naar gestreefd om een ziekenhuis een etiket van bekwaamheid te geven. Wij zouden terecht trouwens het verwijt krijgen dat wij op discutabele gronden een keuze zouden maken. Wat voor ons de doorslag geeft is de noodzaak van behandeling, de medicijnverstrekking en de indicatie die het voor ons mogelijk maakt een oordeel te vormen'. te weten dat deze jaarlijkse prestatie zo'n grote impact heeft. Met die vroege bekendmaking zet DSW de toon en maakt dat verzekeraars die twee tot drie euro hoger zitten dan onze tarieven heel wat uit te leggen hebben aan hun cliënten'. Vanzelfsprekend komt het gesprek met de directeur van de grootste verzekeraar in de regio en belangrijkste partner van het Vlietland Ziekenhuis eveneens op de lijsten van Elsevier en het Algemeen Dagblad. Zijn oordeel is bondig: 'Zo'n lijst is niet op te stellen. Dat zie je al aan de grote verschillen in waardering in de verschillende jaren. Je kunt niet in één jaar tijd uit de bovenste regionen afdalen tot de laagste plaatsen in de lijst. Dan klopt er iets niet aan de puntentoekenning door de bladen en niet aan het ziekenhuis. En dan nog iets: als dergelijke lijsten echt valide zouden zijn, dan wijzen ze in één richting, en dat is allerminst het geval'. 'Als patiënt heb je er weinig aan', stelt Oomen even later vast. 'In het beste ziekenhuis heb je slechte artsen of kunnen missers worden gemaakt. Dat weten we inmiddels goed genoeg uit allerlei onderzoeken en publicaties. Omgekeerd kun je in een algemeen ziekenhuis een specialist hebben die ver boven het gemiddelde uitsteekt. Voor ons zijn de lijsten daarom niet maatgevend en hebben we er nooit naar gestreefd om een ziekenhuis een etiket van bekwaamheid te geven. Wij zouden terecht trouwens het verwijt krijgen dat wij op discutabele gronden een keuze zouden maken. Het is ook voor DSW een uitgemaakte zaak dat goed gekeken wordt naar de ontwikkelingen op medisch en medisch-technisch gebied. 'Het belangrijkste criterium is dat we niet in zee gaan met mensen die bewezen het niet te kunnen. Daarbij is het zinloos te kijken of je aan de aanwezige kunde een zes of een zeven toe kan kennen. Je moetje richten op de nullen en op de manco's die in elke organisatie de kop op kunnen steken'. Zonder verder namen te willen noemen, somt hij een aantal gevallen op waarbij de verzekeraar in de ziekenhuisorganisatie heeft ingegrepen omdat de medische vakkennis ontbrak of specialisten zo volkomen langs elkaar heen werkten dat zorg en patiënten gevaar opliepen. 'De gebeurtenissen in bijvoorbeeld het Ruwaard van Putten Ziekenhuis zijn een regelrechte ramp die overigens veel gecompliceerder is dan de buitenwereld verondersteld', is zijn mening. 'Ook de politiek gaat niet helemaal vrijuit. Deze heeft tenslotte de keuze gemaakt voor een ziekenhuis dat de noodzakelijke vakkennis feitelijk niet kan onderhouden'. Ook in het geval van het Vlietland Ziekenhuis noemt hij de politiek in belangrijke mate medeverantwoordelijk voor de financiële verplichtingen die het ziekenhuis als een loden last op de schouders liggen. De bestuurlijke fusie met het Sint Franciscus Gasthuis en de samenwerking met dit Rotterdamse ziekenhuis alsmede het Reinier de Graaff in Delft, noemt hij in dat opzicht veelbelovend. Oomen: 'De samenwerking begint z'n vorm te krijgen. Uiteindelijk zullen de samenwerkende ziekenhuizen één organisatie vormen, waarbij elke z'n specialismen verder tot ontwikkeling brengt. De samenleving verandert. Waar vroeger de afstand een barrière vormde, is deze door de toegenomen mobiliteit maar ook bereikbaarheid met onder andere het openbaar vervoer vrijwel verdwenen. Daarbij moetje ook goed kijken naar de praktijk die mede wordt bepaald door de snelle medisch technische ontwikkelingen. Neem bijvoorbeeld het oogziekenhuis in Rotterdam. Gerekend naar de schaal van Nederland heeft ons land zowel ruimte als behoefte aan drie tot vier van zulke gespecialiseerde oogziekenhuizen. Méér is niet nodig hetgeen je als lokaal ziekenhuis, maar ook als verzekeraar moet onderkennen'.

Musis | 2012 | | pagina 27