Eindelijk een BESTEMMING VOORDE C MONOPOLt |»THAflUAT23« tekst: Annerieke Kooi foto's Jan van der Ploeg Recente geschiedenis Musis 30 IASAH83M lüöüaflöo ixia. !Mianivaa Over weinig monumentale panden wordt zoveel gefantaseerd als de Monopole, de voormalige bioscoop in het centrum van Schiedam. Talloze fora reppen over de bestemming van het pand, van destructieve voorstellen, commerciële ideeën tot aan culturele invullingen. Waarom houdt dit gebouw zo veel mensen bezig? Welke eigenschappen van de Monopole spreekt de Schiedammer zo tot de verbeelding? Eén fantasie is werkelijkheid geworden; in opdracht van het Centrum Beeldende Kunst (CBK) Schiedam heeft dit najaar een pop-up restaurant zijn intrek genomen in het pand; een tijdelijk Turks-Nederlands fusionrestaurant met culturele programmering. Succesvol en iedere avond gezellig druk, ook al is het maar tijdelijk... Dit najaar heeft de Monopole een bestemming gekregen. Tijdelijk van 12 oktober tot en met 21 december 2012 staan de deuren open van Schiebaraj, een pop-up restaurant. Een pop-up restaurant is doorgaans een restaurant dat plotseling - vaak in leegstaande panden- opduikt en even onverwacht weer verdwijnt. Het CBK Schiedam heeft wegens het themajaar '400 jaar handelsbetrekkingen tussen Nederland en Turkije' dit participatieproject geïnitieerd. Het doel is zoveel mogelijk mensen met elkaar in contact brengen. Samen eten en drinken verbindt! Dat is het idee achter Schiebaraj. Alles wat genuttigd en gebruikt wordt in het pop-up restaurant is speciaal voor Schiebaraj gemaakt; van Turks-Nederlandse fusion gerechten tot het interieur, de aankleding en het culturele programma. Schiebaraj is daarom ook een platform waarbij verschillende organisaties samenwerken en lezingen, workshops en andere culturele activiteiten organiseren. Het gebouw is tot stand gebracht in 1921 als 'Pandora- bioscoop', naar een ontwerp van de Schiedamse architect A. Stahlie. Tussen 1932 en 1938 werd de bioscoop verbouwd en de naam gewijzigd in 'Monopole'. Nadat de Monopole een bloeiperiode beleefde kreeg de bioscoop het moeilijk door de komst van grotere en modernere zalen. Omstreeks 1970 sloot Monopole zijn deuren. Het gebouw huisvestte daarna allerlei activiteiten, waaronder een discotheek. Omstreeks 2001 kocht de gemeente het sterk in verval geraakte pand en voerde in 2010 een casco-restauratie uit. De nadruk lag op het herstel van de constructieve stabiliteit, daarnaast werden details waaronder decoratief metselwerk en glas-in-lood ramen in ere hersteld. Momenteel wordt er uitgekeken naar een duurzame nieuwe bestemming voor het pand. Het is overigens niet de eerste keer dat de Monopole op alternatieve wijze in gebruik wordt genomen. In 2005 is het gekraakt geweest door de alternatieve groepering ROOD, de jongerenafdeling van de SP. Aanleiding voor de kraakactie waren de plannen destijds voor een casino achtige bestemming. Met de actie wilde ROOD de aandacht vestigen op de onzekere toekomst van enkele culturele instellingen destijds waar volgens hen het pand veel beter geschikt voor zou zijn. De Monopole leent zich uitstekend voor een participatieproject als Schiebaraj. Ruim voor de opening was het restaurant 'the talk of the town'. Regelmatig kwamen mensen langs met de vraag wat 'pop-up' inhoudt. Ook veel oudere Schiedammers hebben warme herinneringen aan de Monopole als plek waar stiekem een afspraakje werd gemaakt of een eerste zoen uitgewisseld. De levendigheid van weleer is met Schiebaraj terug in de Monopole. Bij het opzetten van het Schiebaraj waren al enorm veel mensen betrokken. Nu het restaurant open is genieten vier dagen per week de gasten in het restaurant en de deelnemers van de culturele programmering. Het mooie van een participatieproject als dit is dat de betrokkenen zich het project toe-eigenen en hun enthousiasme verder

Musis | 2012 | | pagina 30