VOOR DE OPSPUITING Collectie Th. van Giezen 35 Musis Iedere Musis worden twee museale objecten uit niet-Schiedamse en niet-Vlaardingse collecties gepresenteerd, soms onbekende stukken, soms in de vergetelheid geraakte. Weinig andere onderwerpen hebben de afgelopen zestig jaar meer stof in de Vlaardingse politiek doen opwaaien dan de Broekpolder. Volgens velen was deze, voor de opspuiting eind jaren 1950, de mooiste polder van Vlaardingen, die het slachtoffer werd van de vernieuwingsdrang. Al snel nadat het gebied met Rotterdams havenslib was opgespoten, toonde de politieke keuze zijn wrange keerzijde. De beoogde twee vliegen in één klap: Rotterdam verlost van het slib dat de havenactiviteit bedreigde en Vlaardingen kosteloos voorzien van een bouwrijp areaal, bestemd voor de beoogde stadsuitbreiding, pakte anders uit. Hoewel van milieuactivisme nog nauwelijks sprake was, bleek in de jaren 1960 en vooral 1970 dat dit havenslib niet alleen een mooie platte pannenkoek opleverde, maar ook dat dit slib vergeven was van giftige stoffen. Het niet doorgaan van woningbouw mag zeker niet alleen aan het gif toegeschreven worden, wel speelde het in het toch al door milieuoverlast geteisterde Vlaardingen een doorslaggevende rol. De polder bleef onbebouwd en liet de gemeente achter met een levensgroot probleem: wat ermee te doen? Akkerbouw stuitte om begrijpelijke redenen op bezwaar en conflicten met de pachtboer, een productiebos leverde een eentonig beeld op zonder rendement en de gemeentelijke vuilstort en proefboringen naar olie verbeterden het slechte imago ook al niet. De vestiging van sportterreinen aan de noord- en zuidzijde gaven het gebied, ongeveer een kwart van het gemeentelijk oppervlak, ten dele een maatschappelijke functie. De rest ontwikkelde zich met minimaal ingrijpen en met hulp van de tijd tot een groen recreatiegebied. Boomplantdagen leverden percelen met voorzichtige bosvorming op en de natuur deed de rest. De Broekpolder transformeerde langzamerhand tot een wandel-sport- en recreatiegebied, maar zonder dat daar een duidelijke visie aan ten grondslag lag. Om de bebouwingsplannen van de Stadsregio te keren, stonden begin 21e eeuw burgers op om een eind te maken aan de bestuurlijke besluiteloosheid (Federatie Broekpolder). Inmiddels heeft dit geresulteerd in een Integraal Inrichtingsplan Broekpolder dat in 2012 voor een belangrijk deel is gerealiseerd De oude polder komt daarmee niet terug: die ligt onder vijf meter havenslib. De oud-leraar kunstgeschiedenis en tekenen aan het Groen van Prinstererlyceum, Pieter Arij Pelle (1886-1992), trok in 1950 de nog ongerepte polder in en legde vast wat hem bekoorde. De pentekeningen bewaarde hij in een map die hij na het opspuiten het opschrift gaf: 'Verdwenen schoonheid, Broekweg Vlaardingen'. Van ten minste twee boerderijen maakte hij tekeningen, die van Keyzer en die van Broekweg 28. Op deze boerderij had Toon (Anton)van Vliet zijn veeteeltbedrijf. De tekening is niet van een grote artistieke waarde, maar de moeite waard om te tonenAls herinnering aan het oorspronkelijk karakter van het polderlandschap, maar ook omdat er maar weinig tekeningen van de boerderijen gemaakt zijn. Het geheel was vanaf de Broekweg met een korte oprijlaan bereikbaar. Aan de tekening valt het niet af te zien, maar de paar foto's die er van bestaan, tonen een wat verwaarloosde maar bouwhistorisch zeer interessant gebouw. De structuur van de boerderij duidt op een laat 16e/vroeg 17e eeuwse oorsprong. Op de in de tweede helft van de 19e eeuw gepleisterde gevel zien we in de top van het verhoogde middenhuis een vroeg sieranker. Het geheel gaat schuil onder een rietgedekte kap. Op de tekening ligt de boerderij grotendeels verscholen achter vier linden, die de voorgevel beschutting boden tegen zowel zon als regen, een bekend fenomeen dat we bij veel boerderijen tegenkomen. Links is een losse schuur/stal te zien met aangebouwde houten varkensstal en op het achtererf torent een hoog opgetaste hooiberg boven de boerderij uit

Musis | 2012 | | pagina 35