Een van de foto's vult perfect aan waar Nieuwendijk vermeldt dat kinderen die per ongeluk in hun bed plasten met hun natte beddengoed vernederend op het voeteneinde van hun bed moesten gaan staan en hoe de kinderen brieven en ansichtkaarten met potlood schreven. De desbetreffende foto in het boek waarop potjes inkt op tafel staanis bedrog. Potlood moest het zijn, want alleen dan kon de leiding onwelgevallige opmerkingen uitstoffen. Ansichtkaarten en censuur Schiedam het geval was, laat het boek in het midden. Waarschijnlijk wel, zoals valt af te leiden uit 'Staken en Stempelen' van Henk Slechte als belangrijkste bron over de sociaaleconomische ontwikkeling van Schiedam rond het begin van de twintigste eeuw. Overeind blijft echter dat Nieuwendijk een minutieus verslag doet van de oprichting en werkzaamheden van de Stichting Schiedamse Gezondheidskolonies en de bouw van het koloniehuis Groot-Dennenlust in de Voorthuizense bossen. De echte taart wordt gevormd door de herinneringen van de toenmalige kinderen aan hun uitzending binnen en buiten Nederland in en na de oorlogsjaren en aan de transporten van kinderen tijdens de Hongerwinter. Juist de onbevangenheid waarmee de kinderen in de barre oorlogsdagen en vlak daarna hun uitzending ondergingen, is een echte aanvulling op de lokale geschiedschrijving, die bijvoorbeeld niet - of slechts ten dele - gevonden wordt in andere publicaties over de Tweede Wereldoorlog. Ook omdat Caroline Nieuwendijk zich nergens te buiten gaat aan bespiegelingen of interpretaties. Nauwkeurig noteert ze de persoonlijke ervaringen en maakte deze tot kern van haar verhaal. De kleuring in het boek komt van de zegslieden zelf en kleur ontstaat er genoeg vooral voor de lezer die hetzij uit eigen ervaring, hetzij vanuit andere bronnen zich een beeld kan vormen van het decor waarin de gebeurtenissen zich voltrokken en personen een rol hadden. Het kost geen moeite om in de persoonlijke herinneringen het plaatje te vinden van de kinderverzorgsters, streng in hun gestreken schorten zoals ook de verpleegsters in het gemeenteziekenhuis droegen, maar dan zonder het daar voorgeschreven kapje. En soms vertellen foto's meer dan woorden dat vermogen. Een prachtig voorbeeld daarvan is een foto van het middagslaapje van de kinderen op een mooie zomerdag op het terras voor het koloniehuis. De kinderen liggen met hoofd en voeten om en om, om het praten tijdens het rustuurtje zoveel mogelijk tegen te gaan. Ervoor, als een sergeant voor haar troepen, houdt een kin der verzorgster de wacht. Deze foto vult perfect aan waar Nieuwendijk vermeldt dat kinderen die per ongeluk in hun bed plasten met hun natte beddengoed vernederend op het voeteneinde van hun moesten gaan staan en hoe de kinderen brieven en ansichtkaarten met potlood schreven. De desbetreffende foto in het boek waarop potjes inkt op tafel staan, is bedrog. Potlood moest het zijn, want alleen dan kon de leiding onwelgevallige opmerkingen uitstuffen. Uit de verhalen die betrekking hebben op de Tweede Wereldoorlog, wordt duidelijk hoe het dagelijks leven in de Affiche 1KB 1945 HMESBfc lEIDSKOLGNI&SscH'iibuBe

Musis | 2012 | | pagina 37