WA TEt AAR MEN i HA TEN BOER ZORGT VOOR BETA ALE WATER VOOR DE AF tekst: Han van der Horst Dominee Gezuiverd drinkwater was tot voor kort voor de gewone man in Kenia een onbetaalbare luxe Het Schiedamse bedrijf Haten boer-Water is dat aan het veranderen met een laaggeprijsd product voor de onderste inkomensgroepen. Daarnaast ontdekte het nóg een nieuwe klantengroep: grote bloemkwekers die onder andere voor de Europese markt produceren. Op het eerste gezicht valt moeilijk in te zien wat een bedrijf als Hatenboer-Water op de kusten van Oost-Afrika te zoeken heeft. Sinds 1906 levert de onderneming onder de naam watervoorziening Hatenboer-Neptunus schoon water aan schepen in de Rotterdamse haven, dat met een eigen tankvlootje bij de klanten wordt afgeleverd. Dit is de oudste activiteit maar tot aan de dag van vandaag actueel. Daarnaast ontwikkelt en produceert Hatenboer-Water het ontziltings- zuiveringsinstallaties zodat schepen zeewater voor menselijke consumptie geschikt kunnen maken. Al vele jaren is Hatenboer ook in de wereld van de tuinbouw een bekende naam. Je kunt met ongeveer dezelfde technologie net zo goed zout grondwater ontzilten en zo geschikt maken voor bevloeiing in de kas. De investering in Kenia had geen zakelijke achtergrond, vertelt Peter Willem Hatenboer, grootaandeelhouder van het familiebedrijf. "In 2006 vierden wij ons honderdjarig bestaan en in dat kader wilden wij iets doen voor mensen die geen toegang hebben tot betrouwbaar drinkwater. Dat we in Kenia terecht kwamen, was een beetje toeval. De eigenaar van Reikon - dat is een technische leverancier aan de scheepvaart in Spijkenisse - was via zijn kerk betrokken bij weeshuizen in Mombasa. Dat is de tweede stad van Kenia met zo'n anderhalf miljoen inwoners. Hij bracht ons in contact met een Keniaan daar, dominee Matheka. Die is getrouwd met een Nederlandse vrouw. De dominee vertelde dat die weeshuizen gebrek hadden aan behoorlijk drinkwater. Water uit putten is daar onbetrouwbaar, flessenwater is veel te duur, omgerekend minstens 50 eurocent per liter. Mijn zakenrelatie en ik zeiden: "Laten we het samen doen". Wij keken met hulp van de dominee om ons heen. Zo vonden we een oud leegstaand waterfabriekje in Mtwapa. Dat is een satellietstad van zeventigduizend inwoners vlakbij Mombasa. Een soort Schiedam dus. We hebben in dat fabriekje een waterzuiveringsinstallatie neergezet. Water vonden we op dertig meter diepte in de grond. De bovenlaag daar is nog redelijk zoet. Daaronder wordt het brak tot zeewater. Dat komt omdat de Indische Oceaan zo dichtbij is. Er is nergens riolering en daarom komen o.a. poep, pies, motorolie ook nog eens in het grondwater terecht. Dat raakt daardoor besmet. Je bent er dus niet met ontzouten. Het moet ook bacteriologisch, chemisch en fysisch worden schoongemaakt. Dan ontstaat er een kwaliteit zoals die bij ons uit de kraan komt. Onze eerste installatie kon 30.000 liter per dag verwerken. Daarna hebben we er voor gezorgd dat de productie kon worden uitgebreid tot 70.000 liter en vorig jaar tot 140.000. Dat gaat voor een deel naar grotere instanties die veel drinkwater nodig hebben, zoals scholen, weeshuizen en medische posten. Deze worden een keer per week bevoorraad met water dat we gratis kunnen leveren omdat dit project gesponsord wordt door een Nederlandse (ANBI) Stichting, Waterpas." Dutch Water Limited (DWL) In de voorstad van Mombasa kwam Peter Willem Hatenboer in contact met een heel andere groep mensen voor wie schoon drinkwater onbereikbaar was, de armere bewoners van de volkswijken voor wie het bestaande flessenwater altijd al te duur was geweest. Ook de laagste inkomensgroepen bleken best bereid te betalen voor schoon water, mits beschikbaar en niet te duur. Een gewoon werkman verdient in Kenia de tegenwaarde van ongeveer zestig euro per maand. Voor deze bevolkingsgroep riep Hatenboer het merk Dutch Water in het leven. Het bedrijf dat op die manier idealisme paart aan een economisch model dat helemaal is toegesneden op het arme deel van de bevolking levert tien liter schoon water in een plastic kanister. De kosten van dit drinkwater bedragen 60 shilling of wel ca. 50 eurocent. Kopers betalen één keer 150 shilling statiegeld en wisselen daarna hun lege kanister in voor een volle. Inmiddels verdienen 130 mensen hun brood bij Dutch Water méér dan bij Hatenboer-Water dat ongeveer 95 personeelsleden telt. Hatenboer: "Dat gaat met handkarren, trolleys, fietsen, tuktuks en soms vrachtautootjes naar de klant en DWL distributiepunten. Onze eigen mensen bevoorraden de plaatselijke buurtwinkeltjes, maar ze gaan ook langs de deuren. Het afzetgebied breidt zich snel uit rondom Mtwapa en andere gemeenten. Het is arbeidsintensief werk en je hebt er veel discipline voor nodig. Het gaat niet alleen om het zuiveren van water, maar ook om het reinigen van de lege kanisters, het afvullen en afsluiten, de administratie, de controle, de verkoop. Echt reclame maken we nog niet. Dat doen we door met Dutch Musis 4

Musis | 2012 | | pagina 4