Windmolen op de grote supermarkten. Die zijn maar voor tien tot vijftien procent van de bevolking betaalbaar." Peter Willem zou het toejuichen als anderen in de waterbranche het voorbeeld van Dutch Water zouden volgen. Inmiddels is Hatenboer-Water ook in Indonesië bezig met een experiment. Aan het strand bij Kupang, de hoofdstad van het droge eiland Timor, staat een zuiveringsinstallatie die stroom krijgt uit windenergie. Dat idee werd ingebracht door een stagiair van de TIJ Delft die wind energie op effectieve wijze wist te koppelen aan een innovatieve ontziltingstechniek. Hatenboer besloot met zijn technici om het idee door te ontwikkelen in het project 'Drinking with the wind' "We laten de molen nu elektriciteit opwekken die wordt opgeslagen in accu's en daarmee kunnen wij de pomp aandrijven. Indonesië kent duizenden kleine eilandjes waar energie- en watervoorziening een probleem is, maar ze hebben wel wind en zon. Onze proefinstallatie bij Kupang produceert tot 7000 liter per dag. Dat is genoeg drinkwater voor 3000 mensen. Dit lijkt weinig, maar je moet bedenken dat dit water alleen voor consumptie wordt gebruikt. Ook hier gaat het water in kanisters naar de mensen. Het terrein op Timor is vaak stenig en rotsachtig. Leidingen aanleggen is daar duur en omslachtig. Bovendien zijn ze kwetsbaar. Vandaar. Met deze proefopstelling willen we leren: het proces moet efficiënter, de prijs moet omlaag". Peter Willem hoopt dat hij daardoor klanten zal vinden voor de kleine en geperfectioneerde installaties. De productie van schoon drinkwater uit bijvoorbeeld zee- of grondwater berust op het principe van de omgekeerde osmose. Onder hoge druk passeert het water een filter dat het schone water op microscopisch niveau scheidt van zout en verontreinigingen. Deze 'Drinking with the wind' oplossing is interessant voor overheidsinstanties die op duurzame wijze schoon water willen produceren op afgelegen plekken. Naast deze voet aan de grond, die Dutch Water bood, kreeg Hatenboer-Water in Kenia een heel andere doelgroep in het vizier: grote tuinders die voor de wereldmarkt produceren. Ellen Merk, de echtgenote van Peter Willem Hatenboer, richt zich op deze groep en verkoopt waterzuiveringsinstallaties voor toepassing in de tuinbouw. Veel tuinbouwbedrijven in Nederland gingen al voor, want kraanwater is veel te duur en ook niet zuiver genoeg - om gewassen mee te irrigeren. Maar de laatste jaren worden minder kassen gebouwd door de economisch lastige tijden. Ellen: "Tot vijfjaar geleden ging toch wel een groot deel van onze leveringen naar Nederlandse tuinbouwbedrijven. Water ontzouting en desinfectie zijn de specialismen die in dit segment worden toegepast. Omdat regenwater niet altijd in voldoende mate beschikbaar is, leidingwater zo duur is, en slootwater te wisselend van kwaliteit is, wordt bronwater gezuiverd en geschikt gemaakt als gietwater. Bronwater je haalt dat meestal van ongeveer dertig meter diep - is te zout. Elementen als natrium, chloride of bicarbonaten zijn voor tomaten, komkommers of bloemen ongewenst. Voor de specifieke bronwaterkwaliteit worden filterinstallaties op maat ontworpen en gebouwd. We gebruiken hiervoor dezelfde techniek die ook in 'Drinking with the wind' wordt toegepast, namelijk omgekeerde osmose, dat het water scheidt van ongewenste verbindingen en elementen. En als het om hergebruik van het water gaat, dan is desinfecteren ook vaak een noodzaak om ziektes in het gewas te voorkomen en te bestrijden. Hiervoor hebben we een aantal schone technieken in huis zoals bijvoorbeeld desinfectie met UV licht en anodische oxidatie, waarbij het water onder stroom wordt gezet om chemische reacties op gang te brengen en er alleen een onschuldig chloride (zout) achterblijft". De laatste jaren is het voor de Nederlandse tuinbouwers minder gemakkelijk geworden om hun investeringen gefinancierd te krijgen. Dat is jammer want nog steeds kijkt de hele wereld naar de Nederlandse glastuinbouw als voorbeeld. De innovaties en verhoging van de kwaliteit van de producten komen echter nog steeds voor een groot deel uit Nederland. Echter, de kassenbouwers en installatiebedrijven moeten nu steeds verder over de grenzen kijken om hun positie te handhaven. En Afrika is dan zo'n plek die de tuinders voldoende potentie biedt. In Kenia bijvoorbeeld zijn de klimatologische omstandigheden ideaal voor de bloementeelt, specifiek voor rozen. Kenia is wereldwijd een van de grootste rozenproducenten. De Keniase kwekers moeten vaak nog gebruik maken van Waterboten op hun vroegere ligplaats in Rotterdam Dutch Water Limited (DWL)

Musis | 2012 | | pagina 6