I :i EN MEI FEffMIN De kassen bouwers en installatiebedrijven moeten nu steeds verder over de grenzen kijken om hun positie te handhaven. En Afrika is dan zo'n plek die de tuinders voldoende potentie biedt. In Kenia bijvoorbeeld zijn de klimatologische omstandigheden ideaal voor de bloementeelt, specifiek voor rozen. onbehandeld water. Daardoor wordt het moeilijker om een constante kwaliteit te leveren. Dat levert problemen met de afnemers. Nederland is een van de weinige landen met bloemisten. In andere landen zijn de supermarkten oppermachtig. Zij dicteren de kwekers, ook wat de kwaliteit betreft. Bovendien stellen ze onder druk van hun klanten steeds vaker eisen op het punt van duurzame bedrijfsvoering ook op het gebied van de omgang met water. Veel Keniase bedrijven kunnen daar nog niet goed aan voldoen. Ze moeten - zoals in de branche genoemd - van no tech naar low tech en dan stap voor stap naar high tech gaan. Onze installaties bieden dan een oplossing, niet alleen op het gebied van zuivering maar ook van hergebruik." Hatenboer-Water bewerkt deze agromarkt niet alleen. Het heeft samen met vijfentwintig andere bedrijven de cluster Green Farming gevormd om de marketing gezamenlijk aan te pakken. Daarbij gaat het om Kenia en Ethiopië. Op de achtergrond geeft het Ministerie van Economische Zaken steun. Ellen: "Ons doel is Dutch Branding, onze uiteenlopende producten en diensten van een Nederlands kwaliteitsmerk voorzien zodat belangstellenden weten: als het uit Holland komt, dan is het goed. Hierbij zorgen we er met elkaar voor dat de grote land- en tuinbouw technologisch op een hoger niveau gebracht wordt". Hatenboer-Water, een echt kennisbedrijf De eerste zeventig jaar van zijn bestaan was het familiebedrijf van de Hatenboers er tevreden mee om drinkwater te leveren aan de schepen in de Rotterdamse haven. Dat is nog steeds een belangrijke tak van het bedrijf. Reders doen van te voren een bestelling en de zes eigen tankschepen van de onderneming leveren die dan op de vastgestelde dag af. Het water wordt betrokken van Evides. Concurrenten heeft Hatenboer-Neptunus zoals deze tak van het bedrijf heet - niet. Het beschikt over een concessie om aan de zeeschepen te leveren. Daar staat een leveringsplicht tegenover, ongeveer net zoals de RET een vervoersplicht heeft. De levering aan de binnenvaart wordt door Evides zelf verzorgd. Zo rond 1972 besloot de vader van Peter Willem Hatenboer Denis dat deze tussenhandel in drinkwater een te smalle basis was voor het bedrijf. Hij besloot ook demiwater aan de industrie en reinigingsproducten te gaan leveren. Zijn zoon: "Mijn vader had een achtergrond in de reisbranche. De nodige kennis heeft hij ingekocht en later uitgebreid. Ikzelf zit sinds 1981 in het vak. Water is ongelofelijk veelzijdig Vrijwel alle opleidingen zijn gericht op watje er op het land mee kunt doen en niet op de zee. Ook komen er heel wat technieken tegelijk bij kijken, van microbiologie en chemie tot werktuigbouw en steeds meer elektronica. Ik weet wel: in onze branche moetje dingen zelf doen, zelf ervaren. Het moet je passie zijn". Aan het begin van de jaren negentig verhuisde Hatenboer- Water van Rotterdam naar het voormalige Gustoterrein in Schiedam. Daar werd aan de oever van de Nieuwe Maas een ruim bedrijfspand neergezet met voldoende plek voor de productie van de installaties en voor de research and development. De specialisten en engineers van Hatenboer- Water, reizen inmiddels de hele wereld af. Daarnaast heeft het bedrijf in veel landen agenten. Hoewel Hatenboer- Water naar zoveel mogelijk standaardisering streeft, kan het zuiveringsinstallaties die gemiddeld zo'n 50.000 euro kosten, toch vaak niet in serie bouwen. Elke klant heeft z'n specifieke wensen. In de regel moet maatwerk worden geleverd. Passend bij de lokale situatie, de al dan geen beschikbaarheid van de noodzakelijke energie en de kwaliteit en mate van vervuiling van het beschikbare water. Tenslotte speelt zeker de kennis en kunde van de locale mensen die ermee moeten werken een rol, want waterbehandeling is en blijft mensenwerk!

Musis | 2012 | | pagina 7