ORANJE URIJSTRAT Puntmutsen SflBBaul. V.l.n.r. Bram Uil, Peter Pijpers, Hillie de Jonge en Jenny de Jonge 15 Musis geheugen van de deelnemers uit tot legendarische proporties. Vooral omdat burgemeester Roelfsema zich zo geschoffeerd achtte door de brutale jongelui. Daarna vond de vernietiging van de Brandersbuurt volgens plan plaats. Ook het hofjes- en stegengebied tussen de Boterstraat, de Hoogstraat en het Broersveld zou er aan moeten geloven. De bestuurders van Schiedam wilden af van alles wat aan het schaamtevolle jeneververleden herinnerde. Toen ik op een ledenvergadering van de PvdA eens pleitte voor herstel van arbeiderswoninkjes in de binnenstad, stond een oude taainagel van het socialisme op die mij toeriep: "Van der Horst, naast de gootsteen hebben wij zitten schijten en dat wil jij bewaren. De jongeren die elkaar dankzij Schaper ontmoet hadden, ontdekten hoe zij een subcultuur deelden. Dat gevoel lieten zij niet meer los en naarmate zij verder opgroeiden, sloten hun jongere broers en zussen zich bij hen aan. Er was momentum. Zo kon het gebeuren dat Roel van Duijn binnen een week of wat in Schiedam navolging vond, toen hij zijn Oranje Vrijstaat had uitgeroepen. Dat gebeurde op een bijeenkomst die in de aula van het Stedelijk Museum werd gehouden om daar een jeugdmanifestatie met de naam "Jes 70) te openen. Ergens halverwege het programma beklom ik de preekstoel om Schiedam kabouterstad te proclameren, die voortaan tegenover het gemeentebestuur zou staan. Deze onafhankelijkheidsverklaring werd door de aanwezige autoriteiten goed opgenomen. Allerwege toonde men waardering voor deze "ludieke actie" en men hoopte dat het ludiek bleef. Dat was ook in grote mate het geval. De Schiedamse kabouters kwamen niet verder dan een paar symbolische woninglcraken. Eenmaal deponeerden zij uit de Schie gevist vuil voor het bordes van het stadhuis. De kerngroep bracht vijf nummers uit van de gestencilde Blijde Boodschap, officieel orgaan van Schiedam kabouterstad. De oplage steeg tot vijfhonderd exemplaren. Ook werd er handel gedreven in grote oranje puntmutsen, die van pas kwamen tijdens manifestaties. De kabouters besteedden het grootste deel van hun tijd echter aan discussiebijeenkomsten. Elke

Musis | 2013 | | pagina 15