Vanaf 5 november 1963 ontlaadde de spanning zich voor het eerst in serieuze mate. De heftige brand waarbij op de brandweerkorpsen van Rotterdam en Schiedam een beroep moest worden gedaan veroorzaakte een giftige rookwolk die dankzij de weergoden te nauwer nood aan Vlaardingen voorbij ging. Mentale luchtvervuiling Musis 20 werden de voorbereidingen getroffen. De plakkers gingen met een pot lijm, kwast en stapel biljetten lopend of op de fiets er op uit. Ik had een Lelijke Eend en hield rijdende in de gaten of de politie in de buurt was. Wanneer dat het geval was, waarschuwde ik de plakkers, die de lijmpotten lieten staan en vrolijk doorliepen.' Soms werd ook een afleidingsmanoeuvre gepleegd: 'Iemand belde vooraf de politie dat hij in de Holy verdachte figuren had gezien, waarna we vrij spel hadden.' In hoeverre de acties hebben bijgedragen aan een meer kritische houding onder de bevolking is moeilijk te bepalen. De gebezigde taal was bewust opruiend en landde lang niet bij iedereen. SadK sloeg flink om zich heen en verweet de gemeenschap apathie, ook moederorganisatie VL.65: 'Aan VL.65: apathische avant-garde, in genegenheid opgedragen. Om zich te onderscheiden van VL.65 produceerden SadK op enig moment een eigen orgaan: NUC. Het bestuur van VL.65 wond zich hierover niet op. Jack Tsang: 'Wij lieten iedereen vrij, maar gingen confrontaties niet de weg. De brave borsten maar ook de meer extremen. Niemand werd weggekeken en alles liep door elkaar heen.' Binnen VL.65 was het SadK die zich het meest met het verzet tegen de luchtverontreiniging bezighield: 'Het is niet verwonderlijk dat Vlaardingen de geboortestad is van Stront a/d knikker. Vlaardingen wordt geteisterd door industriële en mentale luchtvervuiling. De gestorven strontlucht is in Vlaardingen ondragelijk. Het lcomitee [SadK] ontleent er zijn naam aan. Net zoals het de stijl van sommige van z'n pamfletten ontleende aan die van de tegenstander. (De tegenstander zo opgeblazen, dat iedereen hem wel moet zien.) We sprenkelen geen parfum. We roeren in de beerput.' En dat roeren duurde voort. Totdat op 13 april 1970 de vlam weer in de pan sloeg. Een felle brand in een van de loodsen van de ENCK waar kunstmestmengsels lagen leidde tot grote onrust en paniek. Geluidswagens waarschuwden bewoners van de omliggende gemeenten voor het vrijkomen van giftige stoffen en ook nu werd de brand met moeite geblust. De verontwaardiging was enorm en het protest dito. Leen Droppert met het mombakkes van toen, foto Arie Wapenaar Honderden demonstranten kwamen op 18 april 1970 in optocht bijeen, die onder andere langs Het Hof en Liesveldviaduct leidde. Een aantal organisaties nam deel aan de demonstratie. De Stichting Leefbare Delta, een nieuwe organisatie met Remi Poppe aan het roer, coördineerde het protest. Maar ook de VTL en VL.65 waren vertegenwoordigd. Slogans en spandoeken met teksten als 'Stankterreur', 'Wie stank zaait zal gif oogsten' en 'Vuile stinkers' werden meegedragen. Leen Droppert, beeldend kunstenaar, maakte voor de gelegenheid een levensgroot masker, dat hij als ton over zijn bovenlichaam droeg. De voorzijde vertoonde een grimassende doodskop en op de achterkant was de tekst 'Luchtverontreiniging is legale sluipmoord' te lezen. De 'mombakkes' zoals Droppert hem haast liefkozend noemt, is bewaard gebleven en één van de weinige objecten die aan de stormachtige periode in Vlaardings geschiedenis herinneren.

Musis | 2013 | | pagina 20