binncioei is gn protest-bijeenkc Centraal Aksiecomitee 21 Musis atari van zitten, is wet. te m. spuierij do banden. Jet saam mat en de reg< Zaterdagmi heer De Wit in de door So yde, kaalwa- pesticide ve Tijdens de mi komst in het schuwde hij vcor het nadi liettverontrei; Wit spreekt „milieuvterpe De woorde se chemicus dag weêrklar Vl-aardingers gestroomd it Tientallen droegen bord als: Wie stank Lijken of DENCK Vuile stin Stank is t REitff POPPEeen van de akfieleiders: „Binnenkort zullen in het gehele Rijn mondgebied demonstraties loorêen geitouden, deze lei den pol een grote demonstra tie in Rotterdam™. (Van eer VLAARDI iijkse mtiziel Viaardingse vereniging ierdagavond zaal werd ge kelt» honden alikotdeonmi Tijdens de demonstratie werd er heftig gediscussieerd met ENCK- werknemers, die door de acties hun broodwinning in gevaar zagen komen. De pijlen richtten zich op de VTL, die sinds 1963 de ENCK in het vizier had. Werknemers van de kunstmestfabriek richtten in allerijl een 'Vereniging ter bestrijding van de vereniging tegen de luchtverontreiniging' op. Volgens de Nieuwe Vlaardingse Courant was men woedend: 'Wij willen trachten de maatschappij te handhaven en het negatieve uit te bannen. De initiatiefnemers hebben geen goed woord over voor de provocerende houding van de Vereniging tegen de Luchtverontreiniging in en om het Nieuwe Waterweggebied, die onlangs een felle aanval deed op de ENCK.' Eiet moet Remi Poppe aan het denken hebben gezet. Aan de ene kant verzette hij zich tegen de milieuverontreiniging en aan de andere maakte hij zich sterk voor de zaak van de arbeiders. Het resulteerde in een aanpak die de arbeiders er van probeerde te overtuigen dat zij de eersten waren die profiteerden van betere veiligheidsmaatregelen en dat de acties niet tegen hen gericht waren maar tegen hun leidinggevenden. Een succesnummer. De kakelverse Stichting Leefbare Delta zou een belangrijke rol in de Nederlandse milieubeweging en de Socialistische Partij gaan spelen. Uit de stichting ontstond weer het door Poppe opgerichte Centraal Aksiekomitee Rijnmond, die de directe actie opzette en coördineerde. Het wist een grote aanhang te verwerven en betrokken te houden door een hoge organisatiegraad, die heden ten dage de SP kenmerkt. Het actievoeren werd onder Poppe's leiding geprofessionaliseerd en werd een geduchte tegenstander van de gevestigde orde. Toen in 1972 de SP ontstond was Poppe daar bij en integreerden de actieorganisaties zich tot de Milieu Actiecentrum Nederland (MAN) met wederom Poppe als boegbeeld. De verdere geschiedenis kennen we. Terwijl Poppe bezig was de demonstratie voor te bereiden, namen leden van VL.65 en de PSP daags na de brand actie. Leen Droppert reed zijn auto met daarin Jack Tsang die met een megafoon de bevolking opriep die avond naar de raadsvergadering te komen om te protesteren. Tsang:'Toen de raadsvergadering, ook na een tijdje niet, niemand over de brand sprak, besloten Jos Noordhuizen (toenmalig voorzitter PSP en V.L.65 lid) dat we de vergadering zouden gaan verstoren om aandacht te vragen voor wat gebeurd was. Toen de raadsvergadering, ook na een tijdje niet, met geen woord over de brand sprak, besloten we opruiende teksten naar beneden te roepen. Al snel volgden de anderen, net als wij op de publieke tribune (balkon) gezeten. Het college en de raadsleden reageerden nauwelijks en dat frustreerde één van onze groep [Rob Prins, JtB] dermate dat hij naar beneden sprong om het pleidooi kracht bij te zetten. Met zijn sprong brak hij een voetbeentje en al hinkelend en achterna gezeten door VVD-raadslid Jan Madern zag hij kans af en toe iets in de microfoons van de raadsleden te roepen.' Hoewel Tsang en Noord huizen het netjes wilden houden, hadden zij de groep niet meer in de hand en naast de sprong verdwenen ook koffiekopjes naar beneden, zonder iemand te raken overigens. De tribune werd door de aangerukte politie ontruimd, waarbij journalist Joop Daalmeijer nog snel de meegevoerde Leen Stolk een reactie kon ontlokken. Omdat hij op een persplaats was gaan zitten, had de politie Jack Tsang laten zitten, die nadat de rust was weergekeerd, doorging met zijn protestkreten. Dat duurde maar even. Bij het politiebureau werd nog geprotesteerd om de ingerekende demonstranten te ontzetten, wat tot het nodige tumult maar niet tot resultaat leidde. De in 1968 door de Raad voor de Milieuhygiëne voor het Rijnmondgebied in werking gestelde klachtentelefoon had tegen de brand uiteraard niets uit kunnen maken en ook het in 1969 gereedgekomen automatische waarschuwingsmeetnet (de bekende snuffelpalen) liepen achter op de feiten van de ENCK- brand. Hoewel langzaam hadden de protesten wel iets teweeggebracht. Bij de overheid en ook bij sommige bedrijven was het besef doorgedrongen dat ongevallen en rampen voorkomen moesten worden. Een goed signaleringssysteem (het waarnemen) was een eerste stap. Het vergrootte ook de betrokkenheid van de burgers, die massaal gebruik gingen maken van de centrale meld- en regelkamer die zich later ontwikkelde tot de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond. Taken, bevoegdheden en doelen van deze dienst evolueerden sindsdien verder. De milieuorganisaties zijn echter nog steeds actief en niet zonder reden. Na de protestacties tegen de ENCK in 1970 stierf VL.65 een langzame dood. Tsang trad af als voorzitter en met hem en Remi Poppe verdween het activisme en de energie. In de korte periode van bestaan heeft VL.65 een grote rol in het culturele leven van Vlaardingen gespeeld, maar ligt de betekenis van de sociëteit waarschijnlijk veel meer op het vlak van de politiek en het activisme. Veel van dit laatste is hier onbelicht gebleven, onder andere de acties tegen bijvoorbeeld de sanering van de binnenstad en de dictatuur in Griekenland, en voor het Jongeren Advies Centrum en de Bouwspeelplaats. Tijd kortom voor een bevlogen geschiedschrijving van VL.65.

Musis | 2013 | | pagina 21