'v 7: - f 1!vt.v Laatste Mouterij in Nederland 23 Musis /X, V* I tf *jv ,Avf 2b^ .f4irf y - - -»« rechter met groepen vrijwilligers aan de slag. Hans de Ruiter herinnerde zich jaren later nog hoe het pand de ene dag werd gekraakt en de krakers de volgende reeds de sleutel kregen van wethouder Cor Bolmers. Er gingen geruchten dat de gemeente op de plaats van De Goudsbloem nieuwbouw wilde realiseren, maar achteraf lijkt dat zeer onwaarschijnlijk. Vrijwel de gehele vroegere Brandersbuurt lag nog braak evenals de driehoek bij de Vlaardingerstraat, het voormalige Hermes DVS-terrein met aangrenzende bebouwing en het Westmolenstraatkwartier. Als de gemeente wilde bouwen beschikte ze over een opengebroken terrein ter grote van de halve binnenstad. De zo geheten Goudsbloemgroep verkreeg als rechtspersoon na enige moeite een huurcontract dat het mogelijk maakte om in de voormalige mouterij een jongerencafé te beginnen. Dat werd het tweede in Schiedam. Kort daarvoor had een cultuurverwante groep in een voormalige distilleerderij aan de Lange Haven het jongerencafé 'De Quibus' gesticht. De Goudsbloemgroep dacht hierbij aan een sociaal- cultureel café waar het nuttigen van drank niet centraal zou staan, maar onderdeel moest zijn van een theater, annex muziekpodium, annex studieruimte, waarin de verschillende activiteiten zoveel geld zouden opbrengen dat de verdere restauratie van het pand waarin zich nog een oorspronkelijke eest bevond daarmee mogelijk werd gemaakt. Op 30 december 1977 was het zover en ging Café De Goudsbloem open. Voor korte tijd slechts. Driejaar later was niet alleen het weinige geld verdampt. Ook de idealen waren bezweken. Het runnen van een sociaal- cultureel jongerencafé vergt meer incasserings- en organisatievermogen dan Hans, Rita en Bertus konden opbrengen. Het café werd in 1980 verpacht totdat ook deze Goudsbloem het onder nieuwe beheerders het niet langer kon bolwerken. Hans de Ruiter; 'Een kroeg is maar een kroeg en we maakten te weinig winst om het pand verder op te knappen. Daardoor bleef van de oorspronkelijke doelstelling weinig over'. In 1987 keerden ze gedrieën echter noodgedwongen toch weer terug. Het was zonde om het gebouw leeg te laten staan. Dus keerden ze terug, verlegden de bakens en vestigden ze als uitbaters van het Restaurant de Mouterij dat het nog vijftien jaar zou volhouden en uitgroeide tot één der drukst bezochte en populairste restaurants van Schiedam. In de plannen van Restauro zal het vroegere restaurant de gemeenschappelijke ruimte zijn van het wooncomplex. Peter van Velzen; 'Deze ruimte leent zich het meest voor een centrale voorziening binnen het complex. Weliswaar moet er een hoogteverschil ten opzichte van het maaiveld worden gevonden, maar deze kan aan de buitenzijde van het gebouw worden gerealiseerd. Hierdoor wordt een gemakkelijke entree verkregen op de toegangshal. In deze glazen hal die in de hoogte meerdere verdiepingen verbindt, blijven de oorspronkelijke oven en trechter van de eest bewaard. Mouterij De Goudsbloem is de laatste voormalige mouterij in Nederland waarin de oorspronkelijke eestinstallatie bewaard is gebleven. In de nieuwbouw blijft deze installatie vanuit alle hoeken en hoogten in het zicht. Ook bezoekers van het complex kunnen tijdens open monumentendagen of excursies rond de eest lopen. In de doelstellingen van de Goudsbloemgroep stond indertijd het behoud van het karakter en industriële betekenis van het gebouw centraal. Aan die doelstellingen

Musis | 2013 | | pagina 23