Levend en werkend tussen twee culturen verbindt Aji V.N. in zijn schitterend doorwerkte tekeningen de rijke culturele tradities van zijn geboorteland Kerala en het Nederland waar hij sedert tien jaar woont. Zijn oeuvre is vanuit elk gezichtspunt fascinerend. Musis 30 Zonder titel, 2009, houtskool en conté op gekleurd papier, 37,5 x 110 cm, collectie kunstenaar De rivier de Ganges, verpersoonlijking van de pacht en reinigende kracht van de godheid Ihiva, stroomt vanaf de Himalaya tot aan West-Bengalen en Bangladesh door India als heilige rivier. Deze heilige rivier vervloeit met alle water van de wereld en is daarmee de bron van alle bestaan. Ook al stroomt het uit de kraan of valt het in een regenbui op aarde: waar water is, is eenheid met de goddelijke oorsprong. Voor Aji V.N. (1968) is dit een troostrijke gedachte als hij heimwee heeft naar zijn geboorteland India. Hij verliet het tien jaar geleden om zich te voegen bij zijn Nederlandse vrouw, de kunstenares Juul Kraijer. Water speelt in zijn werk een belangrijke rol. Het water van de stromende rivier, zoals bijvoorbeeld in de aandoenlijke tekening met de badende olifanten. De grote tekening heeft een breed formaat en laat het oog van de beschouwer van links naar rechts gaan, met de stroom mee. Of het water van de brekende golven op het strand in de prachtige tekening uit 2008, dat het Stedelijk Museum voor haar eigen collectie aankocht. Ook hier zorgt het brede formaat van de tekening ervoor, dat het lijkt alsof je zelf bij maanlicht op het strand staat, je kijkt naar de hemelhoge sterrenlucht en de eindeloze zee achter de golven. De tekening is vooral zo mooi omdat het met wit krijt getekend is op zwart papier. Het wit van de omslaande golven komt des te beter tot zijn recht tegen het zwart van de nacht. Het water manifesteert zich eveneens in zijn kleinste deeltjes, in de mist. In een vochtrijke lucht in het regenseizoen, zoals in de tekening uit 2009 met helgroene bomen tegen een dreigende grijze lucht op de achtergrond. Maar ook in de sneeuwlucht van een van zijn Hollandse landschappen bepalen deze kleine waterdeeltjes de sfeer.

Musis | 2013 | | pagina 30