DE MEE SLEPENDE WERELD VAN AJI V.N. Tekst: Froukje Floltrop Foto's: Peter Cox Water in wat voor een vorm dan ook is vaak ook binnen een werk vaak een bindend element. Naast zijn natuurlandschappen, of het nu vergezichten zijn of close-ups van gefantaseerde bloemen, tekent hij ook mensen. Zo maakte Aji V.N. een serie monochrome tekeningen van naakte mannen en vrouwen met enorme kapsels. Deze mensen bestaan echt en behoren tot de kleine, maar in India manifeste groep van tantrische asceten die de complete onthechting zoeken en zich buiten elke maatschappelijke conventie hebben geplaatst. Hun haar kan meterslang zijn, hun bezittingen niet meer dan ze bij zich dragen. Hij tekent ze met houtskool op gekleurd papier, of beter gezegd, hij laat ze uit de achtergrond tevoorschijn komen. Aji V.N. tekent geen lijnen, hij bewerkstelligt de contouren door een subtiel spel van licht en schaduw. De mannen en vrouwen staan niet op de grond, ze hebben geen decor, ze maken deel uit van hun eigen grenzeloze ruimte. Aji V.N.; 'Alles in het universum heeft overeenkomsten. Het is dezelfde energie, die verschillende gedaanten aanneemt. Voor mij was het een ontdekking dat een landschap met bomen, de golven van de zee of een groep mensen, verschillende uitingen zijn van één en dezelfde energie, die niet alleen uit de natuur voortkomt, maar ook ontstaat in de handeling van het tekenen. Bevrijdend aan dat besef was de conclusie dat ik die energie dan ook op papier verschillende gedaanten kon laten aannemen'. Aji V.N. verkrijgt eenheid in zijn werken met zijn doorwerkte techniek. Hij tekent met houtskool en pastel, gumt het uit en voegt weer iets toe, net zo lang totdat hij tevreden is over de balans tussen de tekening en de achtergrond. Soms ligt het pastelkrijt als poeder op het papier, in andere tekeningen het houtskool door het vele gummen en tekenen met het papier versmolten lijkt. In de meeste werken zie je een duidelijke voorgrond, de plek waar het tafereel zich afspeelt, getekend tegen een vage achtergrond. Die vage achtergrond wekt de suggestie dat het afgebeelde achter en buiten de rand van het papier doorgaat. Alsof het afgebeelde een toevallige uitsnede is uit die eindeloze wereld. Een wereld die er altijd was en altijd zal zijn. Het opgeroepen idee van oneindigheid versterkt het verstilde karakter en de rust in zijn werk. Verstild is het, maar saai is het beslist niet. Zijn kleurgebruik is bijzonder en sterk. Aji V.N. kiest prachtige kleuren. Zo zie je zinnenprikkelend helder rood, helder blauw en helder groen in combinatie met subtiele grijzen 31 Musis

Musis | 2013 | | pagina 31