Vrijwiliigersmuseum 15 Musis museumdirecteur Van der Marei niet omheen. Ondernemer Van der Marei ziet echter een aantal mogelijkheden om als museum in eigen inkomsten te voorzien. Van der Marei; 'Sluitend is het allemaal nog niet. Nog lang niet zelfs, maar er zijn ontwikkelingen en initiatieven die hoop geven. De inkomsten uit de jaarlijkse entreegelden, staan betrekkelijk vast. Hierin valt mogelijk winst te halen door het aantal tentoonstellingen uit te breiden en te kiezen voor een breder pallet. In de nieuwe behuizing hebben we meer ruimte om ook de vaste opstelling aan te pakken en te combineren met thematische deelexposities. Op die manier hopen we een groter publiek aan te spreken, ook van niet-geboren Vlaardingers die toch geïnteresseerd zijn in hun woonplaats, de geschiedenis en vooral de tradities. Het spreekt vanzelf dat we hiervoor de prehistorische kano terughalen uit het Archeon in Alphen aan den Rijn. Van der Marei wil overigens wel gezegd hebben dat het terughalen van de kano niet gebeurt vanuit lokaalpatriottisme of omdat Vlaardingen het Archeon deze uiterst zeldzame bodemvondst uit de verre prehistorie niet zou gunnen. Het terugvragen gebeurt vanuit het pragmatische motief dat het Vlaardingen Museum alles uit de kast moet halen om het instituut tot een succes te maken of in het minste geval bestaansrecht te geven. Een verandering zal ook zijn dat het museum, meer dan in het verleden, zal steunen op de inbreng van de vrijwilligers. Ook daarin zullen gaandeweg veranderingen zichtbaar worden. Het aantal Vlaardingers dat de visserij nog actief heeft meegemaakt, neemt met de jaren af. Een belangrijke bron van levende kennis en herinnering waarvan het museum dankbaar gebruik maakte, neemt daarmee zienderogen af. Er dient zich echter een nieuw slag van vrijwilligers aan: Vlaardingers die hun tijd graag willen besteden aan historisch en archeologisch onderzoek en in dit licht graag hand- en spandiensten verlenen. Tal van Nederlandse musea hebben - gedwongen door budgettaire verschraling - de waarde van de museum vrij williger herijkt en maken dankbaar gebruik van het enthousiasme van de vrijwilliger. Siem van der Marei; 'Speciaal voor de vrijwilligers wordt ook de Joon aangepakt. Het vuurtorentje zal verdwijnen en het paviljoen wordt uiterlijk en innerlijk volledig gemoderniseerd om ruimte te bieden aan de vrijwilligers en de Het Vlaardingen Museum straks. activiteiten van de Vrienden van het Visserijmuseum' Meer dan in het verleden zal het Vlaardings Museum een vrijwiliigersmuseum zijn. 'Het is nu eenmaal niet anders', zegt de interim-directeur. 'Wij zijn geen Rotterdam- of Amsterdam Museum met een grote staf van specialisten en fulltime krachten voor het dagelijks werk. Wij zullen het moeten doen met een heel kleine bezetting en zonder de financiële ruimte om hierin verandering te brengen. De risico's onderkent hij echter ook, het gevaar van inhoudelijke versmalling is bij een vrijwilligersorganisatie niet denkbeeldig. Hij denkt dit echter goed te ondervangen door naast staf en vrijwilligers ook de beschikbare kennis te mobiliseren in de personen van monumentenkenners, de stadsarchivaris, het VLAK, de cultuursector en de Historische Vereniging. En dit niet in de vorm van een algemeen adviesorgaan, dat veel te bespreken heeft, maar weinig activiteiten zal ontplooien, of als de momenteel zo geliefde denktank, maar als actieve participant in de organisatie van tentoonstellingen. In dit opzicht hoopt Siem van der Marei de creatieve museale ondernemer te kunnen zijn die dan maar links haalt, wat'ie rechts niet kan krijgen. 'Natuurlijk is het een puzzel hoe we de eindjes aan elkaar kunnen knopen', zegt hij aan de kantinetafel die hem tot bureau en conferentiemeubel tegelijkertijd dient, 'Ik concentreer me daarom op alle mogelijkheden die zich aandienen. Mogelijk kunnen we iets doen met verhuring en met presentaties evengoed als we de inkomsten willen verhogingen uit huwelijksvoltrekkingen in de muziekkamer hier. En ook stel ik alles in het werk om Vlaardingse ondernemers te interesseren in ondersteuning van het museum. Alles om dat gat van vier ton te kunnen dichten. Zover zijn we overigen; nog lang niet, al maken we goede vorderingen en heb ik alle hoop dat wij onszelf de faciliteiten kunnen verschaffen waarvan het museum het uiteindelijk hebben moet'.

Musis | 2013 | | pagina 15