EEN NIEUWE SCYEDAM Imionscnc Vereniging êcnicctaui t tekst: Wim Schelberg foto: Jan van der Ploeg Dat mocht ook wel, want hoewel de lay-out als gevolg van voortschrijdende mogelijkheden door de intrede van digitalisering in de afgelopen twee decennia geleidelijk aan verbeterde, was het uiterlijk van het blad vanaf het ontstaan ervan op hoofdlijnen ongewijzigd. Daardoor bleef de uitstraling ervan in de basis degelijk, traditioneel en verouderd. De impuls die nodig was om deze stap naar een nieuw uiterlijk te nemen, kwam uit een onverwachte hoek: de op 27 september 2012 overleden prof.mr. Piet Sanders maakte door een legaat mogelijk dat werk gemaakt kon worden van de vernieuwingsdrang. De redactie dacht na over gewenste uitstraling en vorm van het blad en zette een lay-out neer in full colour, met een ander formaat, andere lettertypes en een geheel andere uitstraling. Een Schiedams ontwerpersbureau ondersteunde de redactie met suggesties en zette de puntjes op de 'i*. Naast de lay-out is ook de verschijningsfrequentie gewijzigd naar vier keer per jaar. Eén uitgave minder dus per jaar in vergelijking met de jaren sinds 1980. Wel een noodzakelijke ingreep volgens de huidige redactie, die stelt daarmee beter aan te sluiten bij gangbare verschijningsmomenten van andere tijdschriften. Bovendien is er de ambitie om het blad naar meer pagina's per nummer uit te breiden. Een thema-uitgave behoort natuurlijk altijd tot de mogelijkheden. Zover de kopij dat toelaat natuurlijk, want een geheel vrijwillige redactie die het moet hebben van de geheel vrijwillige pennenvruchten van incidentele bijdragers, kan niet altijd putten uit een overvloed aan kopij. Scyedam wordt sinds 1975 uitgegeven door de Historische Vereniging Schiedam. De redactie van het eerste uur presenteert bescheiden het 'mededelingenblad' van de kersverse vereniging. Niets is op dat moment nog duidelijk. De levensvatbaarheid van de vereniging is allerminst zeker, hoewel tijdens een goedbezochte bijeenkomst in het Stedelijk Museum op 28 oktober 1975 voldoende mensen het voornemen tot oprichting van zo'n vereniging ondersteunen. Dezelfde onzekerheid geldt voor de naam van het blad: wie iets beters weet, mag dat gerust aangeven - maar het kind moet een naam hebben, stelt de redactie van het eerste uur. Bijna vier decennia later blijkt de vereniging nog steeds te kunnen bogen op een stevig ledenaantal en valt het blad van die vereniging nog steeds bij leden in binnen- en buitenland door de brievenbus. Het gaat nog steeds als 'Scyedam' door het leven. Sommige dingen hoefje niet te veranderen. Op 7 maart kreeg burgemeester Cor Lamers in het bezoekerscentrum van de Historische Vereniging Schiedam aan de Hoogstraat 74 het eerste exemplaar uitgereikt van het vernieuwde tijdschrift Scyedam door 'stadshistoricus' Han van der Horst. Die plaatste op geheel eigen wijze het blad plaatste in de lange traditie van een rijk Schiedams cultureel en cultuurhistorisch leven vanaf de Rederijkerskamer 'de Roo Roozen' tot aan de dag van vandaag. Hoewel in de afgelopen decennia het uiterlijk van het blad vaker wijzigde, gebeurde dat nooit zo radicaal als nu. Het heeft nu alle kenmerken van een historisch magazine en lijkt in vrijwel niets meer op het vroegere verenigingsblad. Burgemeester Cor Lamers met de vernieuwde Scyedam. 17 Musis

Musis | 2013 | | pagina 17