IN MEMORIAM HERMAN DIJKERMAN, 1923-2013 tekst: Jef Jansen foto: Fam. van der Linden 23 Musis voor onderzoek op het gebied van sociabiliteit, naar het Gemeentearchief Schiedam. Herman stond aan de wieg van het in 1986 opgerichte Fonds Historische Publicaties Schiedam. Het doel van deze stichting was en is om de uitgave van publicaties over de geschiedenis van Schiedam mogelijk te maken, in eigen beheer of door financiële steun aan andere uitgevers. Van het Fonds heeft Herman Dijkerman 17 jaar als secretaris deel uitgemaakt. In die functie was hij de contactpersoon van auteurs, drukkers en verkopers van de boekwerken, waarbij hij er overigens wel voor waakte dat zijn belangen als boekhandelaar en als bestuurslid van het fonds door elkaar liepen: deze functies werden door hem strikt gescheiden gehouden. In die hoedanigheid is hij verantwoordelijk geweest voor de uitgave van zo'n veertig boeken. Herman werd op 25 februari ten grave gedragen. In een bomvolle Dorpskerk van Kethel sprak voorzitter Herman Noordegraaf van het Fonds Historische Publicaties warme woorden. In een karakterschets noemde hij Herman Dijkerman betrouwbaar, zorgvuldig, rechtschapen en plezierig, niet alleen als secretaris maar vooral als mens. Een integer, betrokken en gewoon heel aardig mens kortom is van ons heengegaan. Hermanus Gerhardus Dijkerman werd geboren op 15 mei 1923 in Laren in de Achterhoek. Hij begon zijn werkzame leven als onbezoldigd stagiair in de plaatselijke boekhandel en klom vervolgens op tot medewerker bij de bekende Haarlemse boekhandel van de erven Loosjes aan de Grote Houtstraat. In 1956 vertrok hij naar Schiedam en werd medefirmant en bedrijfsleider, later eigenaar, van boekhandel J.S. van Leeuwen aan de Broersvest. Deze boekhandel was door de naamgever gesticht in 1916 aan de westzijde van de Broersvest. In 1921 nam deze de bekende boekhandel en uitgever G. Odé op de Grote Markt over, niet te verwarren met J. Odé, ooit uitgever van de Schiedamse Courant. In 1931 verhuisde de boekhandel naar de overzijde van de Broersvest, recht tegenover de oude winkel, nadat daar een nieuwe winkelgalerij gereed was gekomen. In 1995 verhuisde de boekhandel wederom naar de westzijde van de Broersvest, nu naar de met een prachtige houtversiering beklede pui van nummer 85, waar de voor oudere Schiedammers bekende behangzaak Van der Hulst had gezeten. Een tweede filiaal van de boekhandel opende Herman in 1982 aan de Mgr. Nolenslaan. Herman Dijkerman is als boekhandelaar ondermeer van belang geweest voor het culturele leven van Schiedam: door hem werden door de loop van de jaren vele boekbespreking bijeenkomsten, Boekenweekavonden en voorleeswedstrijden gehouden. In 1972 gaf hij het in 1930 verschenen boek, "De Brandende stad" van Daan van der Zee opnieuw uit, de roman die handelde over de opkomst van en aan drankzucht ten ondergaande brandersknecht Chris Landstra. In het verlengde van zijn beroep was Herman actief als bestuurslid van de Koninklijke Boekverkopersbond. Op het gebied van het maatschappelijk leven is Herman bijna dertig jaar lang als wijkouderling actief geweest, eerst bij de Nederlands-Hervormde Gemeente Schiedam en, na zijn verhuizing naar Kethel bij de Dorpskerk aldaar. Ook was hij bijna veertig jaar lang een enthousiast lid van de in 1937 opgerichte Rotaryclub Schiedam. Deze club bewees hem de grootste eer door hem als "Paul Harrisfellow" voor te dragen. Als clubarchivaris was hij verantwoordelijk voor de overbrenging van het archief, een belangrijke bron

Musis | 2013 | | pagina 23