Musis 26 'Eén blok stad', Zwaerdecroonstraat Rotterdam, foto: HParchitecten wordt aangetroffen. Recht voor z'n raap. Het is met deze benadering van de deelprojecten aan respectievelijk het Hercules Seghersplein en in de Eerste Jan Steenstraat en Govert Flinckstraat dat beide architecten zich de ruimte hebben verschaft voor een mixture van verschillende plattegronden. Er is een keuze in indeling, oppervlakte en karakter die de woningen aantrekkelijk maken voor een gevarieerd publiek. Volgens de nominatie werd HParchitecten voor dit project benaderd omdat zij in voorgaande projecten hadden bewezen 'licht' in de woning te kunnen brengen zonder terug te grijpen op een groot glasoppervlak. Voor de gerealiseerde woningcomplexen in de Pijp is dit essentieel, om de complexen in overeenstemming te kunnen brengen met de bestaande harmonie, bij een optimale lichtinval, ook in de centrale hal en de gemeenschappelijke ruimten. Bij het ontwerp van de woningen in de Govert Flinckstraat dienden de architecten rekening te houden met het gegeven dat hier gebouwd moest in het smalste gedeelte van deze straat. Hier werd de lichttoetreding gezocht aan de achterzijde van de huizen. Weliswaar zijn de stadstuinen in dit deel van Amsterdam even krap bemeten als de breedte van de straten, maar de oplossing die hier geboden wordt is even inventief als functioneel. Op de in hout uitgevoerde galerijen zijn op vaste plaatsen banken aan de buitenzijde uitgebouwd. Hierdoor wordt de toegang tot de woningen een centrale ruimte, een 'woonstraat', die de traditie van stedelijke ontmoetingsruimte, vanouds een karaktertrek van het volkse Amsterdam, voortzet. mm SIM De lichtdosering is in de drie woningen die Poiesz en Huijbregts realiseerden in het bekroonde project 'Eén blok stad' een kenmerkende overeenkomst. In alle drie de woningen werd met de opdrachtgevers gekozen voor een volkomen nieuwe ruimtelijk indeling. In alle drie de gevallen werd ook gekozen voor verticale doorbrekingen van het oorspronkelijk casco. Hierdoor staan de verschillende verdiepingen in direct contact en wordt de ruimte beheerst door open verbindingen met een vide. Hierdoor wordt de trap een vrijstaand architectonisch element. In de woning die HParchitecten samen met de opdrachtgevers in de medebekroonde woning aan de Zwaerdecroonstraat in de deelgemeente Delfshaven realiseerde, is dit accent door de keuze van materialen en brede afwerking eens te meer versterkt. 'Eén blok stad' is een projectmatige aanpak van wijk- en

Musis | 2013 | | pagina 26